زمان اجرای کالابرگ الکترونیک اعلام شد | یارانه نقدی حذف می‌شود

زیرساخت‌ها و لوازم فنی طرح کالابرگ الکترونیکی تکمیل شده و در روز‌های آینده، طرح کالابرگ الکترونیک در استان هرمزگان آغاز می‌شود.

زمان اجرای کالابرگ الکترونیک اعلام شد | یارانه نقدی حذف می‌شود

عضو هیات رئیسه مجلس از تکمیل زیرساخت‌ها و لوازم فنی طرح کالابرگ الکترونیکی در پی پیگیری رئیس و هیات رئیسه مجلس خبر داد.

سید محسن دهنوی در توئیتی با اشاره به «طرح کالابرگ الکترونیکی» نوشت: ماه‌ها است که مجلس، اجرای طرح کالابرگ را به دولت تکلیف کرده و با پیگیری دکتر قالیباف رئیس مجلس، امروز جلسه‌ای برای بررسی فنی زیرساخت ‌این طرح در سازمان برنامه و بودجه برگزار کردیم.

بیشتر بخوانید: یارانه ۸ میلیونی به چه کسانی می رسد؟

 عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اکنون دیگر تمامی کارشناسان و تیم‌های فنی اذعان دارند که زیرساخت‌ها و لوازم فنی طرح تکمیل شده است.

وی بیان کرد: این طرح، هفته‌های آینده در استان هرمزگان به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

دهنوی گفت: برای ما در مجلس مهم است که یارانه اعطایی به مردم در طول زمان و بر اثر تورم، ناچیز نشود، البته حق هر شخص است که بین دریافت نقدی یا کالایی یارانه‌ها انتخاب کند.

حذف یارانه نقدی و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی از این ماه

احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری با خبرنگاران طی سخنانی ضمن تبریک آغاز هفته بسیج اظهار داشت: در تابستان امسال درباره شاخص قیمت تولیدکننده در کشور شاهد اتفاقاتی بودیم که می‌تواند نویدبخش چشم‌انداز خوبی باشد و در تابستان بهای تولیدکننده به ویژه در بخش کالاهای صنعتی و معدنی وضعت خوبی داشت؛ در حوزه تولیدکننده بخش خدمات وضع چندان خوبی نبود. تورم فصلی بخش صنعت ۱۴.۸ درصد کاهش داشته و به ۲- درصد رسیده است و  تورم نقطه به نقطه تابستان ۱۶ درصد کاهش داشته و تورم سالانه بخش صنعت هم ۷ درصد کاهشی شده است.

بیشتر بخوانید: زمان پایان پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ تومانی + جزئیات

وی افزود: این اعداد و ارقام حکایت می‌کند که در حوزه محصولات و کالاهای مرتبط با حوزه صنعت و معدن شاهد کاهش قیمت‌هایی در سمت تولیدکننده هستیم که امیدواریم در پاییز و زمستان هم شاهد این باشیم.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: برخی صاحبنظران این اعداد را نوعی رکود در بخش صنعت و معدن دانستند ولی باید گفت شاخص تورم با شاخص کاهش تورم تولیدکننده متفاوت است و شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی در شش ماه اول امسال افزایش تولید داشته‌اند. علیرغم افزایش میزان تولید در این دو بخش اما شاخص‌های تورم برای تولیدکنندگان با ثبات و امیدبخش است و امیدواریم برای مصرف‌کننده به همین سمت حرکت کند.

خاندوزی بیان کرد: تلاش‌های ویژه‌ای درباره اموال تملیکی انجام گرفته و ۴۷۰ درصد افزایش انهدام کالاهای قاچاق در شش ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال است.

وی درباره مشکلات پیش آمده در حوزه دارو، تصریح کرد: مشکلاتی در حوزه تامین ارز دارو داشتیم که خود را در زمینه دارو نشان داد؛ دارو حساس‌ترین کالاهایی است که دولت در این زمینه محکم ایستاده و پای‌کار است. مشکلی که پیش آمده بود با سرعت تلاش شد که جبران شود و نارضایتی مرتفع شود و اقدامات انجام شده در تامین و تخصیص ارز با سرعت پیش می‌رود و امیدواریم طی هفته‌های آینده این مشکل رفع شود و بیش از ۳ میلیارد دلار تخصیص ارز داشته و ثبت سفارش ها سریع انجام می‌شود تا کار زودتر به نتیجه برسد.

وی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات اخیر دولت عنوان کرد: در آبان‌ماه پروژه ۱۵۴ کیلومتری از مجموع ریل چابهار به تا خاش به افتتاح رسید و امیدواریم با تخصیص ۳۰۰ میلیون یورو شاهد افتتاح کل این ریل و محموعه به سرانجام برسد. سومین دوره انتقال آب به شهر سنندج در مراحل پایانی است؛ این موضوع در خوزستان و همدان انجام و کامل شد. در استان‌های کردستان و اردبیل دو پروژه ریلی داریم که در بهار سال ۱۴۰۲ انجام می‌شود و مجموعا بیش از ۳۰۰ کیلومتر ریل به شبکه ریلی کشور وصل خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: یکی از گلایه‌های پیمانکاران تخصیص اندک پروژه‌های عمرانی بود و با تلاش‌های صورت گرفته، دو ماه اخیر ۴۰ هزار میلیارد تومان تخصیص عمرانی صورت گرفت و رهبر معظم انقلاب با ۱۰ درصد صندوق توسعه ملی موافقت فرمودند تا برای بخش عمرانی دولت هزینه شود و این کمک می‌کند تا عملکرد عمرانی بهتری در تولید و اشتغال داشته باشیم.

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره کالابرگ الکترونیکی بیان کرد: این موضوع مشکلی در زمینه تامین مالی ندارد و با توجه به اینکه جمعیت زیادی از کشور را در بر میگیرد، دولت می‌بایست از نظر زیرساخت فنی مطمئن می‌شد؛ تغییر مدیریت در وزارت کار در اجرای این پروژه تأخیر انداخت ولی وزارت کار اجرای آزمایشی دیگری را در یکی از استان‌های جنوبی در برنامه دارد و گفتند بعد از این اجرا، برای اجرا در سراسر کشور اقدام خواهیم کرد. این دوره آزمایشی حداکثر تا یک ماه ادامه خواهد داشت و بعد از آن، نتیجه اعلام خواهد شد.

منبع: تسنیم

دیگر رسانه ها

ارسال نظر