خبر فوری:

خبر مهم زاهدی وفا از یارانه جدید بازنشستگان | معترضان یارانه بخوانند

زاهدی وفا درباره قطع یارانه برخی از بازنشستگان، گفت: بحث یارانه‌های بازنشستگان مهم است، بخشی از آن برعهده ماست و برخی هم مربوط به ستاد هدفمندی یارانه‌ها است‌.

سرپرست وزارت کار از به روز نبودن اطلاعات دهک بندی خانوارها خبر داد و آخرین به روز رسانی در این باره را مربوط به سال های ۹۳ یا ۹۹ دانست که نشان می دهد با وجود واریز یارانه اخیر اطلاعات خانوارها به روز نشده ، اگرچه به گفته زاهدی وفا ، وزارت کار به روز رسانی اطلاعات در این زمینه را شروع کرده است.به گزارش خراسان، در جریان طرح مردمی سازی یارانه ها بود که یارانه برخی از خانوارها بر اساس اطلاعات وزارت رفاه پرداخت نشد و همین موضوع ابهام و اعتراض زیادی را برانگیخت. در نهایت نیز سخنگوی سازمان هدفمندی خبر داد که از میان ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار معترض، حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مشمول دریافت یارانه شناخته شدند. این چالش بار دیگر به روز نبودن آمارهای رفاهی خانوارها را عیان کرد. در واقع وضعیت مطلوب آن است که اشراف وزارت کار به وضعیت درآمد و هزینه خانوارها به گونه ای باشد تا به صورت دوره ای، لیست یارانه بگیران از منظر ورود افراد مشمول  یا خروج افراد غیر نیازمند، به روز شود. این موضوع به نوعی پاشنه آشیل یارانه ها از ابتدا هم به شمار می رود. درخصوص یارانه های نقدی دولت دهم، این کار به شکست انجامید. در سال ۹۸ هم که دولت اقدام به پرداخت یارانه بنزینی کرد، سخنگوی ستاد کمک معیشتی خبر از پایش وضعیت دهک بندی خانوارها در بازه های زمانی شش ماهه داد. با این حال این اقدام را نیز باید به حساب کارهای نکرده دولت دوازدهم گذاشت.

در این خصوص سخنان دیروز سرپرست وزارت رفاه، این عقب ماندگی اطلاعاتی در حوزه یارانه ها را تایید می کند. به گزارش خبرگزاری ایسنا، زاهدی وفا با بیان این که یک قسمت از کار ما در پایگاه اطلاعات وزارت رفاه به این برمی گردد که سازمان هدفمندی باید ترکیب بندی خانوارها را که تغییر پیدا می‌کنند به ما اعلام کند،تصریح کرد: این اطلاعات از دولت گذشته به روز نشده بود. یک روایت این است که از سال ۹۳ و یک روایت این است که از سال ۹۹ به روز رسانی انجام نشده بود. (هر چند برخی خبرگزاری ها مانند باشگاه خبرنگاران جوان این به روز رسانی را مربوط به سال های ۹۲ یا ۹۳ دانستند)سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توصیه ای به مردم ادامه داد: وزارت تعاون بر اساس اطلاعات موجود وسع سنجی را انجام می‌دهد. ما تلاش کردیم طی یکی دو ماه گذشته مجدد وسع سنجی انجام دهیم اما این یک فرایند رو به تکامل است و اگر مردم اعتراض و مشکلی دارند، اطلاعات خود را اصلاح و اعلام کنند تا بتوانیم روی آن اقدام کنیم.

علت قطع یارانه بازنشستگان

زاهدی وفا درباره قطع یارانه برخی از بازنشستگان، تصریح کرد: بحث یارانه‌های بازنشستگان مهم است، بخشی از آن برعهده ماست و برخی هم مربوط به ستاد هدفمندی یارانه‌ها است‌، بانک اطلاعاتی در دولت گذشته به روز نشده بود و ترکیب بندی خانوارها اصلاح نشده بود و این شاید دلیل همان پرداختی‌های نامرتب بود. ما سعی کردیم که این لیست‌ها به روز شود و فرآیند روبه تکامل است و همه موارد اصلاح می‌شود و کسانی که اعتراض دارند به سایت مراجعه و یا با ۶۳۶۹ تماس بگیرند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مشکل مسکن کارکنان، خاطرنشان کرد: با احیای تعاونی مسکن به دنبال این هستیم که تا پایان دولت کارمندی نداشته باشیم که مسکن نداشته باشد.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر