خبر فوری:

دوشنبه خونین بورس | شاخص ها سقوط کرد |

بورس تهران امروز دوشنبه سوم مرداد ۱۴۰۱ با افتی ۲۴ هزار و ۴۹۱ واحدی به کار خود پایان داد. شاخص کل با افتی بیش از ۲۴ هزار واحد، رقم یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحدی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با افت مواجه شد با کاهش ۸ هزار و ۹۴۳ واحدی باعث تثبیت این شاخص در محدوده ۳۹۱ هزار واحدی شد.

بورس تهران امروز دوشنبه سوم مرداد ۱۴۰۱ با افتی ۲۴ هزار و ۴۹۱ واحدی به کار خود پایان داد. شاخص کل با افتی بیش از ۲۴ هزار واحد، رقم یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحدی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با افت مواجه شد با کاهش ۸ هزار و ۹۴۳  واحدی باعث تثبیت این شاخص در محدوده ۳۹۱ هزار واحدی شد.

این شاخص وارد کانال جدید شد و از دید تحلیلگران این تغییر کانال برای سهامداران نگران کننده است. اهمیت این موضوع برای سهامداران بورس به مراتب بیشتر از نزول شاخص کل به کانال های پایین‌تر است. بسیاری از تحلیلگران نیز این امر را به عنوان نشانه‌ای منفی از روند بازار ارزیابی می‌کنند.

تمامی ارقام‌‌ زیر تنها در یک روز در بازار سرمایه ایران رقم خورد

شاخص کل با افت ۲۴ هزار و ۳۸۷ واحدی به سطح یک میلیون و ۴۳۹ هزار  سقوط کرد.

شاخص‌ هم وزن نیز  ۲.۲۴ درصد افت یافت.

ارزش معاملات خرد بورس به ۲ هزار و ۳۹۸ میلیارد تومان رسید.

حقوقی ها ۵۸۳ میلیارد تومان از حقیقی ها خرید کردند.

تعداد نماد های مثبت ۶۱ ( ۱۰ درصد) نماد و تعداد نماد های منفی ۵۴۹( ۹۰ درصد)

خالص سفارشات نیز با خروج ۵۱۷ میلیارد تومان پول از بازار سرمایه همراه بود

خروج پول حقیقی ادامه دارد

در نیمه ابتدایی بازار شاهد خروج بیش از ۳۶۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم؛ شپنا با بیش از ۲۸ میلیارد تومان رکورددار خروج پول حقیقی از بازار بود. بوعلی و شتران با ۱۳ میلیارد تومان در رتبه‌های بعدی خروج پول حقیقی در نیمه اول بازار بودند. در نقطه مقابل پشاهن با حدود ۳میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توانست بیش‌ترین ورود پول حقیقی را ثبت کند. لپارس و خساپا هم با حدود ۳ میلیارد تومان در رتبه ‌های بعدی ورود پول حقیقی قرار دارند.

ارزش معاملات خرد

ارزش معاملات خرد در نیمه اول برابر با یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است که به نظر می رسد امروز هم شاهد ارزش معاملات خرد کم‌تر از سه هزار میلیارد تومان در بازار باشیم.

افت بورس دو ساله شد

مرداد ماه سال ۱۳۹۹ بورس روند نزولی خود را آغاز کرد و  بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، ۱۹ مرداد سال ۱۳۹۹ سقوط بورس آغاز شد و تا به امروز ادامه داشته است. این نزول دو ساله عامل خروج نقدینگی سرمایه‌گذاران بود. به نوعی دیگر سهامداران بورسی روی سرمایه خود زیان کنند.

به واسطه این افت دو سال اعتماد سهامداران کاسته و دیگر نقدینگی وارد این بازار نشد.

منبع اقتصادانلاین - تجارت نیوز

دیگر رسانه ها

ارسال نظر