خبر فوری:

محدودیت برای تعداد خرید نان ایجاد می‌شود؟

دبیر اطلاع‌رسانی ستاد نان اظهار داشت: خانوار هیچ محدودیتی برای خرید نان نخواهند داشت و این محدودیت ایجاد نخواهد شد که خانوار براساس تعداد اعضا و جمعیت امکان حجم مشخصی از نان در روز یا ماه داشته باشند. اما اگر کسی تراکنش و خرید غیر منطقی داشته باشد، مورد بررسی و رصد قرار می‌گیرد.

دبیر اطلاع‌رسانی ستاد نان اظهار داشت: خانوار هیچ محدودیتی برای خرید نان نخواهند داشت و این محدودیت ایجاد نخواهد شد که خانوار براساس تعداد اعضا و جمعیت امکان حجم مشخصی از نان در روز یا ماه داشته باشند. اما اگر کسی تراکنش و خرید غیر منطقی داشته باشد، مورد بررسی و رصد قرار می‌گیرد.

میثم جعفری  درباره نصب کارتخوان‌های جدید در نانوایی‌های پایتخت و دلایل تغییر دستگاه‌های کارتخوان اظهار داشت: در ادامه ساماندهی توزیع  آرد و اختصاص یارانه آرد به نانواها که در استان‌هایی مانند زنجان، قزوین و گیلان به اجرا رسید، در حال نصب کارتخوان های جدید در نانوایی‌های تهران هستیم.

وی با بیان اینکه تاکید کردیم قرار نیست برای مردم یارانه نان به اجرا برسد، گفت: هر فردی با هر کارت بانکی می‌تواند نان را با همین قیمت‌های مصوب و موجود خریداری کند و قرار نیست قیمت نان تغییری کند.

دبیر اطلاع‌رسانی ستاد نان با اشاره به نصب کارتخوان‌های جدید ادامه داد: آردی که با قیمت یارانه‌ای بین نانوایان توزیع می‌شود در برخی از نانوایی‌ها از چرخه تولید نان خارج و از شیرینی پزی‌ها سردر میاورد. از این رو برای اینکه آرد یارانه‌ای به دست مردم برسد و از چرخه تولید نان خارج نشود کارتخوان‌های جدید نصب شده که میزان فروش نان هر نانوایی در آن مشخص خواهد شد.

جعفری افزود:‌ در این کارتخوان‌های جدید نرمافزار و سوییچی تعریف شده که میزان فروش هر نانوایی مشخص می‌کند، برای مثال شفاف می‌شود که هر نانوایی در روز چه تعداد نان فروش داشته برای مثال اگر یک نانوایی در روز ۲ هزار نان سنگگ فروخته باشد، میزان آرد مصرفی برای تولید این مقدار از این نان مشخص است و در آینده هم بر اساس میزان مصرف آرد برای فروش این تعداد نان به آن نانوا آرد اختصاص داده می‌شود.

وی گفت: در واقع یارانه نان هوشمند می‌شود و از این پس کنتوری برای میزان تخصیص آرد و میزان فروش نان خواهیم داشت.

دبیر اطلاع‌رسانی ستاد نان تاکید کرد: خانوار هیچ محدودیتی برای خرید نان نخواهند داشت و این محدودیت ایجاد نخواهد شد که خانوار براساس تعداد اعضا و جمعیت امکان حجم مشخصی از نان در روز یا ماه داشته باشند.  اما اگر کسی  تراکنش و خرید غیر منطقی داشته باشد، مورد بررسی و رصد قرار می‌گیرد. محدودیتی برای خرید نداریم اما مصرف شخصی هم حدود مشخصی دارد و خرید غیرمنطقی مورد بررسی قرار می‌دهیم چراکه این امکان وجود دارد حجم بالای خرید نان برای مصرف دامداری‌ها استفاده شود و افراد خارج از صنف برای مصرف شخصی حجم بالایی از نان را خریداری کند، نان را خشک کرده و آن را به دامداری‌ها بفروشد.

وی ادامه داد: برنامه این است که اگر خانواری دست به حجم بالایی از خرید نان بزند، پیامکی برای سرپرست آن خانوار ارسال و موضوع بررسی شود تا اگر دلیل این میزان خرید با حجم بالا دلیل غیرمنطقی داشته باشد، جلوی آن گرفته شود.   

جعفری با اشاره به خرید نان با حجم بالا از سوی اصناف افزود: البته خرید نان از سوی برخی از اصناف مانند تهیه غذا، یا خرید نان برای خوابگاه‌ها، بیمارستان‌ها و .... شامل این موضوع نخواهد شد. تمام اصنافی که مصرف بالایی از نان را دارند با کمک وزارت صمت و خود اصناف مورد شناسایی قرار می‌گیرند و اطلاعات آن‌ها دریافت و از سایر اصناف و اقشار تفکیک خواهند شد.

 

منبع: ایلنا

دیگر رسانه ها

  • ناشناس

    ماانسانهای منطقی ،باانصاف وحسابدان هستیم وقتی به این هم فکرکنیم که درشرایطی که ب عدازعیدکلیه اصناف مانندشیرینی فروش،غذاخ وری،قصاب ومثلا سوپرمارکت ازقنادی وگوشت و برنج وانواع لبنیات گرفته تا بیسکویت وکاغ ذدستمالی راگرانتر میفروشند وحرفشان این ه ست که مواداولیه یاخریدخودمان گرانترشده ک ه ماهم افزایش قیمت داده ایم والبته حق هم میگویند واصول شرعی کاسبی هم این هست که هرچه راگرانترخریدی با رعایت سودمنصفانه گ رانترهم بفروشی،امابامنت براینکه قیمت آرد ثابت میباشد نانوابه اجبارنان رااکنون هم بقیمت ووزن سال قبل میفروشد درحالی که خوب میدانیم بعدازعیدبرای تهیه نان ،،هزینه خ میرمایه،،حق بیمه،مزدکارگر،قبوض گاز وبرق واجاره مغازه اش قطعا چندبرابرشده.پس اتفا قا ما مدیون نانواهستیم وبایدمضاعف تشکرکن یم و ماکه مسلمانیم وحقیقتا به حلال وحرام بودن لقمه ای که ازگلویمان پایین میرودخی لی دقت میکنیم والبته هم جای تحسین دارد ، ،بهتراست به این نکته هم کمی توجه کنیم ک ه مابه التفاوت قیمت نان رانسبت به سال ق بل درحقیقت ازجیب نانوا میخوریم،،،تشکرکه پیشکش ،،حداقل بدانیم که نانوا علاوه برتح مل زحمات فراون پخت نان ،،،قسمتی ازقیمت تهیه نان راهم ازجیب خودش میدهدپس شکرگزار ش باشیم نه طلبکار، اری ما شکرگزاریم نه نمک نشناس
    وحتما ازاین لحظه باعینک متفاوت به نانوایان زحمتکش بی ادعا نگاه خواهیم کرد

ارسال نظر