خبر فوری:

رکورد رشد بورس در سال ۱۴۰۱ شکسته شد

بازار سرمایه در هفته گذشته رکورد رشد را در سال 1401 شکست و همین مساله می‌تواند رشد بازار در هفته‌های آینده را تضمین کند.

بازار سرمایه در هفته چهارم خردادماه روندی صعودی داشت و شاخص کل با حرکت خود، سهامداران را امیدوار به فتح کانال ۱.۶ میلیون واحدی کرد.

بررسی بازار سهام در خردادماه سال جاری نشان می‌دهد، هفته چهارم این ماه اولین هفته صعودی بورس بوده و این رشد نیز در سال ۱۴۰۱ تاکنون رخ نداده بوده است. یعنی رشد شاخص کل بورس در هفته گذشته رکورد رشد بورس را شکسته است.

نکته قابل توجه در این هفته، خروج پول از بازار سرمایه بوده است. برخی کارشناسان خروج پول از بورس را یک زنگ خطر برای بازار سهام می‌دانند.

بازار سرمایه در هفته گذشته تحت تاثیر تصمیم بانک مرکزی مبنی بر فروش ارز صادراتی در صرافی‌ها قرار گرفت و این مساله یکی از دلایل رشد بورس در هفته گذشته بوده است.

* تصمیم بانک مرکزی عامل رشد بورس

محمد مددیان، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر تسهیل عرضه و فروش ارز صادراتی اشاره کرد و گفت: این اقدام بانک مرکزی مزایای زیادی را با خود به همراه خواهد داشت، زمانی که نرخ دلار آزاد افزایش می‌‌یابد، صادرکنندگان باید مطابق بخشنامه‌های موجود ارز خود را با نرخ نیمایی به فروش برسانند، اما این تصمیم سبب خواهد شد تا آنها ارز خود را با نرخ بالاتری بفروشند.

وی ادامه داد: بانک مرکزی از طریق ارائه ابلاغیه جدید کمک کرد تا ضمن کاهش قیمت دلار، فاصله ایجاد شده در نرخ دلار بازار آزاد و نیمایی را به حداقل برساند. بانک مرکزی با این اقدام دیگر از منابع ذخیره شده خود استفاده نمی‌کند و به‌ نوعی توانگری ارزی خود را برای مدیران آتی بازار ارز حفظ خواهد کرد.

* رشد رکورددار شاخص کل بازار سهام

روند نزولی شاخص کل بورس در هفته چهارم خرداد متوقف شد. در اولین روز کاری هفته شاخص کل نزول ۲ هزار و ۹ واحد را پشت سر گذاشت؛ اما پس از آن روند شاخص کل صعودی شد. روز یکشنبه ۱۴ هزار و ۹۸ واحد رشد کرد. روز دوشنبه نیز شاخص صعود ۳۹ هزار و ۵۹ واحدی داشت.

روز سه ‌شنبه شاخصکل برای سومین روز پی در پی رشد کرد و 2 هزار و 620 افزایش یافت. در آخرین روز کاری هفته شاخص 9 هزار و 737 واحد ریزش کرد اما بالا‌تر از سطح هفته قبل ایستاد. بازدهی شاخص کل در این هفته مثبت 2.9 درصد بوده و یک رکورد در سال 1401 محسوب می‌شود.

شاخص کل بورس در هفته چهارم خرداد رشد 44 هزار و 36 واحدی داشت و در سطح یک میلیون و 564 هزار و 334 واحدی ایستاد.

* دنباله روی سهام کوچک از شاخص کل

شاخص کل هموزن نیز در این هفته رشد کرد و در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 7 هزار و 531 واحد بالا‌تر ایستاد و بازدهی مثبت 1.8 درصدی را ثبت کرد.

شاخص کل هموزن در روز شنبه با افت هزار و 535 واحدی داشت و در روز یکشنبه، رشد هزار و 555 واحدی را تجربه کرد. روز دوشنبه این شاخص هفت هزار و 739 واحدی بالاتر ایستاد و در روز سه شنبه نیز رشد 770 واحدی را برای سهامداران به همراه داشت.

روز چهارشنبه هفته چهارم خردادماه شاخص کل هموزن 998 واحد پایین تر ایستاد تا تنها روز منفی این شاخص در این روز رقم بخورد.

* رشد معاملات خرد در بازار سهام

در هفته چهارم خردادماه، میانگین ارزش معاملات کل هفته 36 هزار و 118 تومان بود که نسبت به رقم 60 هزار و 86 میلیاردی هفته پیشین، افت 39 درصدی داشته است.

ارزش کل معاملات در هفته گذشته در روز شنبه هفت هزار و 172 میلیارد تومان بود. روز یکشنبه این عدد به 10 هزار و 864 میلیارد تومان رسید و در روز دوشنبه مانند همه هفته‌های گذشته به ارزش این معاملات به 143 هزار و 188 میلیارد تومان افزایش یافت. روز سه شنبه نیز ارزش کل معاملات به رقم 11 هزار و 108 میلیارد تومان کاهش یافت و روز چهارشنبه نیز ارزش معاملات بازار سرمایه به هشت هزار و 261 میلیارد تومان رسید.

.

اما در هفته گذشته ارزش معاملات خرد رشد کرد. در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس چهار هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم چهار هزار و ۶ میلیاردی هفته پیشین، افزایش ۷ درصدی داشته است.

منبع: فارس

دیگر رسانه ها

ارسال نظر