خبر فوری:

آخرین اخبار از کالابرگ | یارانه نقدی تا کی ادامه می‌یابد؟| مردم چه می خواهند؟

با وجود گذشت دو ماه از زمان اجرای جراحی اقتصادی و حذف یارانه کالاهای اساسی با حذف ارز ترجیحی، هنوز سیاست روشنی درباره طرح کالابرگی اعلام نشده است.

یارانه نقدی بهتر است یا کالابرگ ؟  براساس آخرین اعلام وزیر اقتصاد، بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهادکشاورزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی مشغول ایجاد یک زیرساخت فنی برای اجرای طرح کالابرگ هستند که بعد از آماده شدن زیرساخت‌های لازم، نحوه اجرای  طرح کالابرگ به صورت کامل و شفاف به اطلاع مردم رسیده و اجرایی خواهد شد.روز گذشته محمد سبحان حسنی، معاون سیاسی استانداری ایلام از اجرای آزمایشی پرداخت کالایی یارانه در شهر ایلام خبر داد. پس از آن هم اعلام شد که طرح کالابرگ در سه شهر گرمسار، آبیک و ایلام اجرا می‌شود.. آیا این به معنای حذف یارانه نقدی است؟

این در شرایطی است که یازدهم خردادماه محمد مخبر، معاون اول رییس‌جمهور پس از جلسه هیات دولت در جامع خبرنگاران اعلام کرد که کالابرگ آماده نشده، ناچاریم یارانه نقدی بدهیم.به گفته او، ما به لحاظ قانونی موظف بودیم از اول فروردین در واقع این اصلاح را صورت دهیم، یک تعارضی در مصوبه مجلس بود. اول اینکه باید از اول فروردین حذف می‌شد، چراکه ارز ترجیحی دیگر وجود نداشت و از سوی دیگر گفته بودند کالابرگ. البته در همان قانون گفته بودند «یا راه‌های دیگر». چون هنوز کالابرگ آماده نشده است، ناچاریم یارانه نقدی پرداخت کنیم و این را ادامه بدهیم.

بیشتر بخوانید :

مخبر درباره زمان اجرایی شدن کالابرگ الکترونیکی، متذکر شد: اجرای این طرح در دست دستگاه‌های دیگر است و دارند کار می‌کنند، اجازه دهید که زمان ندهم، اما واقعا فشار ما این است که در حداقل زمان ممکن این موضوع اجرایی شود.

تا چندروز پیش پرسش بیشتر مردم اطلاع از موعد زمانی برداشت یارانه خرداد ماه بود. حالا دغدغه مردم استمرار پرداخت نقدی یارانه جدید برای ماه‌های بعدی است.

آخرین اخبار از کالابرگ/ پرداخت نقدی ادامه دارد؟

توزیع کالابرگ در ابهام است و به نظر می‌رسد این قدرت و تقاضا برای یارانه نقدی آن را به روال ۱۰ سال گذشته،‌ فعلا روی دور نگه داشته و کالابرگ از شانس کمتری برخوردار باشد.

توزیع یارانه ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ جهت جبران آثار تورمی آن، طبق قانون باید به‌صورت کالابرگ باشد ولی اما و اگرهایی که در این باره مطرح است و آنچه که اظهارات مسئولان دولتی نشان می‌دهد، توزیع کالابرگ را در ابهام برده و به نظر می‌رسد این قدرت و تقاضا برای یارانه نقدی آن را به روال ۱۰ سال گذشته،‌ فعلا روی دور نگه داشته و کالابرگ از شانس کمتری برخوردار باشد.

به نقل از ایسنا، ماجرای کالابرگ به الزام قانون بودجه به دولت برمی‌گردد؛ در تبصره (۱۴) شرایط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی این‌گونه برای دولت تعریف شد که «از طریق تامین منابع مابه‌التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی اختصاص دهد، چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف کند، باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالا برگ الکترونیکی و در امور پزشکی از طریق بیمه‌ها و یا از طرق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد؛ به گونه‌ای که افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.»

بر این اساس دولت زمانی می‌توانست نسبت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام کند که قبل از آن آثار ناشی از افزایش قیمت کالاهای اساسی که در جریان این حذف تحت تاثیر قرار می‌گرفتند را تامین کند و ابزار آن نیز کالابرگ باشد. این در حالی است که رئیس جمهوری در ۱۹ اردیبهشت‌ماه از واریز یارانه نقدی جدیدی در مبلغ ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی خبر داد و برای دو ماه این مبلغ به حساب حدود ۷۲ میلیون نفر واریز شد، این پرداخت در جریان شروع دولت برای اصلاح نظام یارانه‌ای و حذف ارز ترجیحی از واردات کالاهای اساسی بود.

این‌که چرا دولت پرداخت را نقدی انجام داد به این برمی‌گشت که زیرساخت‌های توزیع کالابرگ آماده نبود و گفته شد که فعلا برای دو ماه واریز نقدی انجام داده تا فرایند آماده‌سازی کالابرگ به اتمام برسد. اما آنچه در این مدت مسئولان دولتی اعلام کرده‌اند، نشان می‌دهد که فعلا زمان مشخصی برای جایگزینی کالابرگ به جای یارانه نقدی در نظر گرفته نشده است.

کسی زمان نداده و پرداخت نقدی ادامه دارد

وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در حالی در کنار سازمان برنامه و بودجه و وزارت صمت، در ایجاد زیرساخت‌های توزیع کالابرگ دخالت دارند که اخیرا خاندوزی- وزیر اقتصاد- در مورد اینکه چه زمانی ایجاد زیرساخت توزیع کالابرگ الکترونیکی تکمیل می‌شود، نسبت به اینکه تا پایان تیرماه زیرساخت‌های لازم به شکل صددرصدی آماده شود، ابراز امیدواری کرده ولی زمان مشخصی برای آن اعلام نکرده است.

در فاصله‌ای کوتاه بهادری جهرمی-سخنگوی دولت- بدون اشاره به زمان توزیع کالابرگ گفته که دولت در حال فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای اختصاص کالابرگ الکترونیکی است به شیوه‌ای که بدون افزایش پرداخت از جیب مردم، یارانه به شیوه کالابرگی ولی از طریق عابر بانک‌ها در اختیارشان قرار بگیرد، اما او گفته که تا فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم همین شیوه کنونی پرداخت نقدی یارانه‌ها استمرار خواهد داشت.

در هر حال توزیع کالابرگ ابعاد مختلفی خواهد داشت و از سال‌ها قبل هر گاه بحث آن به هر نحوی پیش آمده به نتیجه نرسیده است که نمونه آن، توافق چند سال اخیر بانک مرکزی و وزارت صمت برای توزیع کارت اعتباری برای خرید کالا جهت حمایت از تولید بود که بعد از مدت‌ها نتوانستند آن را اجرایی کنند، از سویی نحوه خرج کالابرگ مطرح است که تنها به خرید کالای اساسی محدود خواهد شد.

آن طور که چندی پیش میرکاظمی -رئیس سازمان برنامه و بودجه- گفته بود، تاکید بر توزیع کالابرگ برای استفاده این مبلغ جهت خرید کالای اساسی است؛ به طوری که شخص دارنده کارت می‌تواند با ورود به فروشگاه و با توجه به دستگاه‌های پوزی که در آن تعبیه شده، کالای اساسی خود را خرید کند. برای هر کالای اساسی یارانه مشخصی در نظر گرفته می‌شود که امکان خرید را با آن کارت بانکی خواهد داشت.در این شرایط دیگر امکان قرار دادن پول نقد در اختیار شخص دریافت کننده کالابرگ نیست، در حالی که در بین یارانه‌بگیران دهک‌های پایین، خانوارهایی هستند که هیچ درآمدی نداشته و این مبلغ دریافتی برای آنها حائز اهمیت است و تمام آن را هر چند محدود،‌ صرف خرید کالا نمی‌کنند.

ورود تقاضای ۲۳ هزار میلیاردی برای چند قلم کالای اساسی در هر ماه

موضوع دیگر محدود شدن مبلغ یارانه‌ای است که ماهانه در قالب یارانه جدید پرداخت می‌شود؛ طبق گزارش بانک مرکزی در هر ماه بابت یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی، حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان پرداخت و به حساب یارانه‌بگیران واریز می‌شود؛ اگر قرار باشد این پول به صورت نقد در اختیار مردم قرار نگرفته و محدود به خرید کالای اساسی باشد، عملا بعد از واریز یارانه، تقاضای خرید کالای اساسی که محدود به چند قلم خاص خواهد بود، به سمت بازار روانه شده و باید بابت آن کالا تامین شده باشد.

به هر ترتیب، هنوز آینده مشخصی برای ورود کالابرگ و کنار گذاشتن یارانه نقدی وجود ندارد ولی آنچه تجربه قبلی نشان داده، دولت‌ها با توجه به تبعات ناشی از تغییر روند پرداخت یارانه‌های نقدی ترجیح داده‌اند پرداخت به صورت نقد را ادامه دهند و بعد از حدود ۱۰ سال فعلا فقط مبلغ آن دستخوش تغییر شده است.

دو مرحله‌ای که طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها داشت

در این میان، مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران چندی پیش درباره زمان اجرای کالابرگ الکترونیکی در کشور اعلام کرد: طرح مردمی سازی یارانه‌ها دو مرحله دارد که در فاز اول در حال اجرا است؛ به طوری که مقادیری پول به حساب بانکی خانوار واریز می‌شود؛ حداکثر زمانی که برای این فاز در نظر گرفته شده دو ماه است.

بنا به گفته او، فاز دوم این طرح به صورت خرید الکترونیک به صورت کالا برگ است؛ یعنی با کالابرگ افراد تنها می‌تواند کالاهای اساسی (نان، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن) را خریداری کند که یارانه آنها اصلاح شده است.

براتعلی عنوان کرد: بر این اساس، افراد هنگام خرید مبلغ کالا را به قیمت قبل (یارانه‌ای) خریداری می‌کند و مابقی آن را دولت به حساب فروشنده پرداخت می‌کند یا اینکه مبالغ به کارت‌های بانکی افراد واریز می‌شود اما از آن تنها می‌توان کالاهای یاد شده را خریداری کرد.

چرا طرح کالابرگی زودتر اجرا نشد؟

اما چرا از همان ابتدای طرح مدمی‌سازی یارانه‌ها، طرح کالابرگ اجرا نشد؟ محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در این باره گفت: ارائه سبد کالا در جبران افزایش قیمت‌ها مستلزم مقدماتی از جمله ایجاد زیرساخت الکترونیکی، مسئله تأمین، راحتی و رفاه دریافت‌کنندگان کالا و همچنین واقعیت‌های شبکه توزیع بود، بنابراین به برنامه‌ریزی و دقت مضاعف نیاز داشت و تصمیم گرفته شد که این کار با عجله انجام نشده و در ابتدا به‌صورت نقدی و پس‌ از آن به‌صورت سبد کالایی انجام شود.

وی بیان داشت: اما این‌که در قبال افزایش قیمت سبد کالا بدهیم تا هزینه خانوار کنترل‌شده و مطمئن باشیم مقدار کالری و مواد غذایی لازم به خانواده‌ها می‌رسد، از اول در دستور کار دولت قرار گرفت. برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شد، اما نیاز به مقدماتی داشت.

مفتح عنوان کرد: یکی از موضوعات اصلی این بود که در ابتدای طرح که مردم خرید هیجانی در بازار دارند، این موج از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میدان‌های میوه و تره‌بار با افزایش ساعت کار، کنترل شود و پس از بازگشت به شرایط عادی، توزیع در کل شبکه توزیع صورت گیرد، ضمن این‌که اکنون نیز توزیع در کل شبکه اتفاق می‌افتد.

وی بیان داشت: مردم همیشه بخشی از خرید خود را از مغازه‌ها و بخشی را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و... انجام می‌دادند و از این‌ پس نیز همین روال طبیعی ادامه خواهد داشت. تنها بر اساس پیش‌بینی روبه‌رو شدن با موج خرید مردم در ابتدای کار توصیه شد سازمان‌ها و فروشگاه‌هایی که قابل‌برنامه‌ریزی است (سازمان میدان‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای) مکلف شوند ساعت‌فروش خود را افزایش دهند تا مطمئن شویم که مردم در کمترین زمان ممکن، کالای خود را خریداری می‌کنند.

سیستم کوپنی نظام نظارتی قوی می‌خواهد

در این شرایط، اما برخی کارشناسان انتقاداتی را نسبت به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی مطرح می‌کنند. کامران ندری، کارشناس اقتصادی اعتقاد دارد: نظام کوپنی در سطح ملی که ما هم آن را ابتدای انقلاب طی دوران جنگ تجربه کردی، مشکلات فراوانی به همراه دارد. مهم‌ترینش این است که فسادزاست. به هر حال در این سیستم باید دستگاه نظارتی خیلی قوی‌ای وجود داشته باشد که بسیار هزینه‌بر است. اگر همان مبلغ به صورت نقدی حتی به افراد دهک‌های پردرآمد هم پرداخت شود، به‌صرفه‌تر است تا بخواهید چنین سیستم نظارتی‌ای راه بیندازید.

به گفته او، سیستم کوپنی یک نظام نظارتی خیلی قوی می‌خواهد که اگر نداشته باشید اصلاً به هدف اصابت نمی‌کند. اگر هم بخواهید این سیستم نظارتی خیلی قوی را ایجاد کنید، باید یک بوروکراسی عریض و طویل با هزینه‌های خیلی کلان ایجاد کنید. به جای اینکه این هزینه‌ها ایجاد شود، اگر به همه یکسان پرداخت کنیم به‌صرفه‌تر است.

هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی نیز عنوان کرد: کوپن برای شرایط بسیار خاص و جنگی کاربرد دارد. امروز اگر گفته می‌شود در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم یعنی انضباط‌های پولی، مالی و مدیریتی کشور باید مدیریت شود.

وی متذکر شد: در حال حاضر بخش عمده کالاهای موردنیاز کشور را در داخل تولید می‌کنیم و برای اینکه اهمیت این موضوع مشخص شود کافی است ارزش واردات کشور را با ارزش ناخالص کشور مقایسه کنیم، در ۱۱ ماهه امسال کل واردات کشور حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده و تولید ناخالص ملی کشور حدود ۴۴۰ میلیارد دلار، یعنی ۱۰ درصد نیاز کشور بستگی به واردات دارد.

حق شناس تاکید کرد: به نظر می‌رسد اگر کوپن مجدداً رایج شود در کنار آن عارضه بزرگ‌تری به نام بازار سیاه ایجاد و قیمت‌های غیر واقعی شکل می‌گیرد و دهک‌های پردرآمد می‌توانند با هر قیمتی نیازهای خود را تأمین کنند و مجددا دهک‌های پایین دچار مشکل خواهند شد و قاچاق افزایش می‌یابد.

دیدگه برخی کاربران و مردم را زیر همین پست بخوانید 

منبع: این

دیگر رسانه ها

 • س،و

  باباکالابرگ نمیخوایم بزارین. به دردخودمو ن بمیریم

  • حمید

   یارانه نقدی بهتره کلی قسط داریم

  • ناشناس

   نقدی

  • آ

   اگر تعداد یارانه کامل باشه خوبه نه اینکه جواب دوقلم هم نمیده برای همه پرداخت کنن حق همه مردم هست نه اینکه فرزند مجرد حقوق بگیر دارم به من نميدن حقوقش ازخودش برای ازدواجش وزندگی آیندش بازم ما باید کمکش کنیم خودم مستاجر وباز نشسته بیمه اجتماعی باحقوق کم حقم این نیست

 • ناشناس

  ترو‌خدا کالابرگ ندین ما بیشتر به یارانه نقدی احتیاج داریم بیه مقدار خرج خوراک میشه یه مقدار باهاش قسط پرداخت می‌کنیم شوهرم کارگر روز مزده با یارانه خرج زندگیم میدیم ترو خدا رحم کنید یارانه نقدی بدین کالابرگ به درد هیچ کدام از ما نمیخور به خدا

 • ناشناس

  اگه نظرمردم مهمه نقدی فقط

  • ناشناس

   نقد

  • وهاب محمدی از زنجان

   وهاب محمدی زنجان یارانه 45,هزار تومان ما،،4,,,سال است قطع شده و اکنون ثبت نام جدید جدید کرده این ویک باز نشسته دولت هستم لطفاً یا رسانه مارا بر قرار نماییم نمایید

 • ناشناس

  خودتان وکیل مردم وخادم امارضاباشیدبدون شعارآیاباکالابرگ میشودداروودوای وبستری بیماران وسالمندان راپرداخت کرد خدایی قضاوت کنید آیاپوشاک سالمندان میشودخرید

 • حسین

  نقدی

 • بنده خدا

  سلام باز هم برمیگردیم به ده شصت سرصف ایس تادن زنبیل گذاشتن مبارکه

 • عباس

  به نظر من یارانه نقدی بهتر است چون من همچی میتونم بگیرم یا کرایه خونه یا پول اب برق گاز تلفن بدم یا خرید دیگه بکنم ....ولی کوپن بدرد من نمیخوره ...من فقط میتونم همون چهار مورد بخرم ...چون همچی گرون شده


 • ناشناس

  یارانه دهکهای پایین زیاد کنین وکوپن ندین فهمیدین

 • ناشناس

  متاسفانه این کشور با این روش اداره داره به فنا میره .مسئولین هم خودشون به خواب ز دند و هروز با خطا و آزمایش کشور رو اداره می کنن.

 • ناشناس

  نقدی نقدی

 • زهرا

  پول نقد بهتر از کالا برگ

 • مریم

  بابا سال به سال که میگذره بجای اینکه پی شرفت کنیم باز بر میگردیم به 30سال پیش زم ان جنگ که میخواین کپن بدین همه چیز گرون شده شما فقط 4قلم کپن میدید بقیه چکارکنیم نقدی بهتره و این مبلغ هم کم حداقل نفر ی ک میلیون هم کم چه برسه 300تومن

 • خلیل

  یارانه نقدی بهتره تا سبد کالا سبد کالا ن می خوایم.

  • ناشناس

   یارانه حق مردمه ولی همون یارانه ک میدین پول دوتا روغن چیزه دیگه ای نمیتونم تهیه کنیم همه چیو ارزون کنیین یارانه نمخیایم زنبیل ب تو صف مردم میخوان جنگ کنن مثل الان نان وایی

 • ناشناس

  سلام یارانه نقدی بهتره پول گاز برق میتون یم بدیم

  • ناشناس

   سلام همون پول رو بدین بخدا بهترکالابرگ م یخوایم

 • ناشناس

  نقدی فقط نقدی

 • ناشناس

  بگو می خواین یارانه رو قطع کنید ..و بعد هر چند ماه کوپن بدین و کم کم کوپن هم قطع کنید در ضمن باید پولی اضافه بیاریم که ب تونیم کوپن مرغ و بقیه چیزا رو بگیریم مجا نی که با کوپن مرغ نمیدن الباقی پول رو از کجا بیاریم پس کوپنم نمیتدنیم بگیریم و و پس کوپن به درد نمیخوره مردم رو سر کار گذاشتین یارانه بنزین رو چرا قطع کرده دولت مگه اون قرار نبود از محل فروش ب نزین هر چی به دست اومد به مردم بدین چه ربطی به ۴ کالای اساسی داره اون مال بنزین بود سر ملت کلاه گذاشتین ادنم قطع کردین

  • ناشناس

   سلام‌توروخدا لطفا همون یارانه نقدی رو بد ین شما ازمشکلات ما خبرندارید من دوتا بچه رو باهمون یارانه ها میچرخونم توروخدا کا لا برگ ندین

 • زینب

  یارانه نقدی بهتره کالابرگ بدرد ما نمیخوره فقط و فقط نقدی بدید

 • ناشناس

  تو را خدا یارانه نقدی بدهید بهتر است تو را به امام رضا ع

 • ناشناس

  اقا نقدی بدین کالا برگ بدردهیچکس نمیخوره

 • ناشناس

  یارانه نقدی بهتره من شوهرم مریضه باهمین یارانه قسط بانک مسکن میدادم

 • ناشناس

  فقط نقدی بدین با دادن کوپن باز صف و بدبخ تی راه میفته

 • ناشناس

  بابا نقدی بدین لازم داریم کالای برگ نمیخ واهیم

 • سارا

  پول بهتره بدن تا کپن تو این کرونا و مریض یا خواهشن مسولین رسیگی کنن

 • ناشناس

  یارانه

 • ناشناس

  یارانه نقدی بهتره میشه پول آب برق هم پرد اخت کنی

 • ناشناس

  کالا برگ نمیخواهیم مردم یارانه رانقدی می خواهند مردم تخم مرغ نمیخواهند

  • ناشناس

   تو را به امام زمان یارانه رو نقدی بدهید

 • رضا

  نقدی

 • A

  سلام ماکالابرگ نمی‌خوایم توروخدا همون پو لو بدید

 • علی

  اتفاقا کالا برگ بدید تا متوجه بشید که ۴ قلم کالا افزایش پیدا نکرده بلکه ۴۰۰ قلم کالا و خدمات افزایش داشتیم فقط شما صفر ه ای جلو ۴ به مردم نگفتید

 • مهریا

  سلام کالا برگ چه بدرد نیخوره بآز شد همون عقط به فکر دلالها وثروتمندان هستین باز دارین براشون پول اضافع میکنید چه عدالتی هست کالا برگ باید پول داشته باشیم که بخریم بگین نمیخوایم یارانه بدیم همدن ۴۵ خوب بود شما دارید کک تون نمیگزه یکی که نداره پدر خانواده سالمند هست وبیمه نداره از کجا بیاریم که جنس بخریم ما بااین یارانه دارو میخریم دکتر میبرم الان شما همه چی رو گرون کردین هر چیزی فک میکنی یهو شده اینقدر دارین فقط مال مردم رو میشمرین زیاد نشه افراد فقیر فقیر تر شدند اقا که بالا نشستی اون با دهک بندی واین از مسولیت شما ظاهرا هرکس اختیار بار وسیله وگرونی خودش داره قند شده ۳۵ شکر ۲۷ کجا عدالته مردم فقط ۴ قلم بخورن بقیه چی به اندازه کافی سوتغذیه دارن ملت بسته دیگه وعده وعید تمام کنید

 • ناشناس

  پول نقد بهتره ما با پول نقد قبض ها وبه پ ول اجاره خونه مان کمک مکند لطفا پول نقد بدید ممنونم

 • امیر

  یارانه رونقدی بدیدبه شرطی که بیشتر باشه. .کالابرگ دردی رودوانمیکنه حتی یارانه بای ن تورم که الان وجودداره چون خیلی هاازمرد م به همین یارانه زندگی میکنند.

 • esm

  پول نقدی برایمان بهتر است همون پول را به مون بدید

 • شهره

  یارانه بهتره

 • ناشناس

  سلام فقط نقدی نقدی نقدی

 • فاطمه

  همون نقدی بهتر هس مستاجریم جای رو نمیگیر ه باز بهتره خداروشکر🙏🏻

 • محمد

  فقط نقدی

 • ناشناس

  نظر مردم چه اهمیتی داره بابا ول خودتونه خسته نکنید اینا هر کاری بخوان میکنن

 • ناشناس

  کالا برگ نمیخواهیم نقدی پرداخت کنید

 • حمیده

  سلام
  یارانه نقدی بدین من بااین پول هزینه کاردرمانی دخترم تاحدودی میدادم

 • سید

  چکار به نظر خودمون دارن
  یه مشت کالای دپو شده تو انبارا و سردخانه ها دارن برا یه مدت کوتاهی بین مردم توزیع میکنن و دهن مردم رو می بندن و دیگه تمام

 • ناشناس

  نقدی خیلی بهتره حداقل به یه زخم زندگیمون می زنیم

 • فهیمه

  یارانه نقدی بهتر است میشه پول اب برق گاز و پرداخت کرد بر ا طبقات پاین که حقوق ندا رن

 • محمود

  یارانه باید نقدی باشه که بشه علاوه بر مو اد غذایی قبضها رو پرداخت کرد یا پول بیمه ، درمان و دارو ، شهریه که خیلی از مرغ و اجب تر هست رو پرداخت کرد ما روز روزش که مرغ ارزون بود سال به سال مرغ نمی خوردیم حالا می خوان حق ما رو با خرید اجباری مرغ و چند قلم دیگه به جیب چندتا شرکت و مافی ا و سلطان فلان بریزن همونایی که وقتی ارز دولتی می گرفتن مرغهاشون یا از کشورهای ه مسایه سردر می آورد یا قطعه بندی می شد و از جاهای خاص با سه برابر قیمت حالا هم که رانتشون قطع شده دارن جوجه هارو زنده زند ه چال می کنن که دولت رو مجبور کنن با کار ت یارانه ، پول مردم رو به جیب اونها سراز یر کنه . مردم خودشون تشخیص می دن که چی ب یشتر احتیاج دارن و وکیل وصی نمی خوان . ه یچ فردی از ملت کالا برگ نمی خواد ، کالاب رک یعنی نماد فلاکت و بد بختی و صفهای تحق یر برای مردم . دست از سر مردم بردارین و هرروز یه سناریو واسه زدن جیبشون پیاده نک نید کالا برگ ایده شرکتها و سلطانها و ماف یایی هست که یه عمر از فلاکت مردم واسه خو دشون کیسه دوختند . والسلام

 • ناشناس

  فقط پول نقد

 • ناشناس

  سلام خواهشا نقدی بدین خیلی بهتر از کالاب رگه

 • ناشناس

  نقدی بهتره.اگه کالا بشه فرداش کالا فروشی شروع میشه و دست فروشان زیاد میشن ولی پو ل نقد چاله پر کنه ولی کالا که استفاده نش ه تو بازار فساد میاره

 • محمد

  یارانه نقدی بهتراست چون ما درآمدی دیگه نداریم شوهرم هم مریضی نمیتون کار کن

  • ناشناس

   یارانه نقدی بدین

 • مرضیه میرشکاری

  یارانه نقدی بهتر

 • ناشناس

  نقدی

 • ناشناس

  پول نقد بدید شمارو جان مادرتون کوپن ن

 • بازنشسته ایرانی

  سلام به ماهم که یارانه قطع شده بدهید هرک دام دلتون میخوادبدید سلام یارانه قطع شد ه ها را واریز کنید حق هر ایرانی هست بهان ه پول وگردش حساب ودهک ۱۰ اجباری را نگیری د مدیون هستید با این تورم وگرانی همه نیا ز دارند حتی اینکه ما رایک شبه دهک ده و پ ولدار کردید نیاز داریم ما را بدبین از ان قلاب واسلام ودین نکنید که شما باعث وبانی ش میشید کشور اسلامی وامام حسینی ملت خوبی 8هستند فرق بین هر ایرانی نگذارید یاران ه بیت المال حق همه هست خواهشا به همه خصو صا معترضین یارانه وکالابرگ بدهید ممنون

 • ناشناس

  فقد نقد خوبه من در روستای دوز افتاده کا لابرگ بدردم نمیخوره

 • ناشناس

  هرکسی که پافشاری می‌کنه برای کالا برگ از زندگیش خیر نمی‌بینه چون شب و روز نفرین ملت پشت سرشه خیلی‌ها باهمین یارانه زندگی میکنند منبع درآمدی ندارن تومنطقه کتاب خ وردن را باید گالنی بگیریم بیکاری هست نقد پرداخت کنید ملت خودش خرجش رامیدونه بترسی دازآه مظلومان

 • بازنشسته ایرانی

  سلام یارانه ما قطع کردن هرچی میخواید بدید هرچی درد دل می‌نویسیم پخش وارسال نمیشه چون خبرگزاری ها میترسن این نون نیست که شما میخوردید اللهم عجل لولیک الفرج

 • ناشناس

  فقط نقدی این روش بهتره

 • ناشناس

  سلام خواهشن اگه به فکر مردم هستید ومیخاید کاری براشون بکنید یارانها رو به صورت نقد پرداخت کنید ممنون

 • ناشناس

  نقدی بدین اگه یه ذره حرف مردم براتون مهم هست همون پول رو نقدی بدین کالا برگ رو نمیخوایم

 • ناشناس

  نقدی فقط نقدی بدین نظر مردم هم مهم هست همه ما یارانه رو نقدی میخوایم اون زهره ماری رو که قرار کالا برگ بهمون بدین نمیخوایم

 • انسانیت

  ما یارانه نقدیمونو میخایم نفری ۵۰۰کنید ف قط نون مرغ تخم مرغ نیست بقیه چیزا چی اون ا حساب نیس

  • دربا

   جوری میگین نظر مردم انگار براتون مهمه تص میم شما گرفته شده اینا همش به نفع خودتون ه

 • ناشناس

  یارانه نقدی بدین ما هزارتامشکل داریم

 • ناشناس

  نقدی بهتره

 • ناشناس

  س اگه نظر یک روستای بدبخت فلک زده مهمه ن قدی بدهید خودمون میدونیم چه لازم داریم ب خریم به اندازه بخریم چیزی که لازم داریم نه اون چی که لازم نیست ما خودمون نون می ‌پزیم مرغ داریم تخم مرغ هم داریم کالا می ‌خوایم چه کار .ها.ها

 • ناشناس

  نقدی بدید

 • ایرانی

  نقدی بهتره چون درغیراینصورت هیچ فیش آب و برق وگازی پرداخت نمیشه

 • ناشناس

  نقدی

 • ناشناس

  یارانه پول نقد باشه خیلی بهتره .یارانه دهک اول تا سوم واقعا کمه باید بیشتر به این قشر اسیب پذیر برسید اینها نه حقوق ثابتی دارند صفرن صفر .عدالت داشته باشید

 • از همه جا رانده

  پول نقد نقد نقد نقدی بس کنین دیگه اح

 • ناشناس

  تورو خدا نقدی بدین

 • شاهین

  فقط نقدی
  این مقداریارانه‌خیلی‌کمه

 • مسلم بردابرد

  آقا نقدی

 • ناشناس

  فقط نقدی بدهید

 • ناشناس

  سلام عزیزان دستتون دردنکنه بهمون ماه به ماه یارانه میدین خواهشن پول بهتره چون ما ماهی یک کارتون قند نمیخرم میزنیم به دردمون قسط داریم پول برق گاز میدم بازم ممنونم

 • ناشناس

  یارانه البته بهتره لطفا نه باید یارانه ب دید کالا برگ یا کوپن مال عهد قاجار پهلوی بودش یعنی ملت نمیخواد برگرده ب عهد بوق

 • محمدامین

  فقط نقدی

 • عمه

  کالا برگ برای کسی که نه قسط وام داره نه اجاره خونه نه خرج بچه یتیم بادرامد زیر خط فقر طلاست کالا برگ دادین با ینها چکارکنیم آخه مسلمونها

 • ناشناس

  سلام یارانه نقدی باشه بهتره 🙏

 • فاطمه

  سلام فقط نقدی بدین تروخدا من مددجوع کمیته امداد امام خمینی هستم کالابرگ نمیشه ماگرفتاریم تورو به قرآن قسم نقدی بدین متشکرم

 • مسعود

  کوپن بهتره از وقتی یارانه زیاد شده تمام قیمت‌ها بالا رفته وبازم داره روزانه بالا میره ممکنه به ساعتی بکشه

 • ناشناس

  یارانه بهتر قسط داریم

 • امیرعلی ریگی

  یارانه نقدی بهتره

 • رسول

  نقدی بهتره هرکسی بهتر میفهمه چجوری خرجش کنه کالابرگ باعث هدررفت وقت وهزینه برای مردم هست

 • ناشناس

  آقا نقدی ۱۰۰ درصد بهتر است

 • hosein

  نقدی بهتره

 • ساره

  یارانه نقدی برای پرداخت قسط، قبض، شاید گ اهی لباس بهترِ، بخدا وام گرفتیم مقداری ا زمبلغ قسط با یارانه پرداخت میشه، الان چک ارکنیم.

 • ناشناس

  لطفا نقدی بدید بهتراست وبرای دولت هم راحتراست

 • ناشناس

  نقدنقدنقد

 • سیامک

  لعنت بر همه کس اونی که طرح کالابرگ رو مط رح کرد و داره اجراش میکنه. بااین طرح من که اینقدر نیازمندم بایه بچه7ساله ازیاران ه محروم میشم.
  منی که آشپزی بلدنیست م کالابه چه دردم میخوره، من حتی نمیتونم یه برنج دم کنم.. باپول نقدحداقل میشد واس ه خودم ودخترم چندروز ازماه رو غذابخرم ول ی اینجوری هیچی به دست محتاجی مثل من نمیر سه. .

 • الهه

  آخه کوپون چیه یارانه نقدی بهتره

 • ناشناس

  زیادش کنید نقدی

 • ناشناس

  بابا کالا برگ نمیخواد مردم یارانه نقدی ب دید تورا خدا

 • ناشناس

  نقدی

 • ناشناس

  نقدی

 • ناشناس

  نقدی۰بهتراست

 • ناشناس

  بعد میگن چرا خودکشی زیاد شده

 • ناشناس

  توراخدا نقدی بدید ما کالابرگ نمیخوایم

 • مرد کهن

  خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا رود دیوار کج . پرداخت یارانه چه بصورت نقدی و یا کالابرگ هیچ توفیری ندارد چون سیستم از پایه کج نهاده شد و عدالتی در کار نیست در حال حاضر در این کشور ایرانی مهاجر قانونی غیر قانونی تابعیت گرفته ها مسافرین گردشگران و غیره همه از به یک اندازه از یارانه ها استفاده می کنند کاری به این که همه انسانیم یا گردشگر با خود سرمایه می اورد نداریم موضوع سر فرق بین یه ایرانی و تخصیص یارانه چه نقدی چه انرزی یکسان به همه است مثال افرادی که خودرو دارند از یارانه بنزین استفاده می کنند و افرادی بدون وسیله نقلیه و بدون دریافت از یارانه بنزین . طبق امار حدود 15 میلیون افراد مهاجر و مقیم قانونی یا غیر قانونی داریم که از یارانه تخصیص داده شده به انواع کالاها استفاده می کنند در نتیجه اول از پایه درست شود تا عدالت اجرا شود

 • ناشناس

  مانقدمیخوایم ماکه کارنداریم ازکجابیاریم بخوریم براهمین یارانهاسرمیکنیم

 • ناشناس

  سلام ،، به نظر من یارانه نقدی باشه بهتره چونکه بعضی از مردم به پول نیاز دارن برا پرداخت کرایه خونه آب برق...

 • ناشناس

  کشور ثروتمند ایران را به کجا رسیده که مردم را به گدایی انداختید

 • ناشناس

  چه می شد مدیریت محترم قبل از حذف 4200 دلار را از چرخه اقتصادی برنامه نویسی کالابرگ را آماده می‌کردند تا این حد شاهد تورم بی حد و حدود در جامعه می‌شدیم واقعا در مدیریت کلان هماهنگی نبوده و نیست این روش هزینه را اضافه می کنند

 • زهرا

  پول نقد بهتره لطفا

ارسال نظر