خبر فوری:

خبر مهم درمورد کالابرگ الکترونیکی | زمان و شرایط اجرای کالابرگ الکترونیکی

با اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی افراد می‌توانند کالاهای اساسی را با قیمت یارانه‌ای خریداری کنند.

خبر مهم درمورد کالابرگ الکترونیکی | زمان و شرایط اجرای کالابرگ الکترونیکی

در حالی که هنوز زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی فراهم نیست، برخی از یارانه‌بگیران نگران حذف از این طرح هستند. گرچه گفته می‌شود تمامی یارانه‌بگیران به طرح جدید دولت اضافه می‌شوند، اما هنوز ابهاماتی در گروه‌های مشمول دریافت کالابرگ وجود دارد.

در حالی که قرار بود در سال جاری کالابرگ الکترونیک جایگزین یارانه نقدی شود، به دلیل آماده‌نیودن زیرساخت‌ها، دولت تصمیم گرفت دو مرحله ابتدایی یارانه جدید را به صورت نقدی به ۹ دهک بپردازد. اکنون اما ابهامات فراوانی در رابطه با طرح کوپن الکترونیکی وجود دارد. به‎‌ویژه آنکه هنوز مشخص نیست کالابرگ به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

تجارت نیوز نوشت :در آخرین اظهار نظر، امروز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد کرد که ۹۰ درصد مردم مستحق دریافت یارانه هستند. اما آیا این سخن به معنای اعطای کالابرگ به این ۹۰ درصد است؟ برای بررسی این موضوع می‌توان یک بررسی زمانی طی چند ماه اخیر انجام داد.

طی طرحی کـه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بـه معاون اول رئیس جمهوری ارائه داد، قرار بود کالابرگ جهت تامین کالای اساسی در اختیار عموم قرار گیرد. همچنین حجت‌ا… عبدالملکی از سیاست‌های این وزارتخانه درباره کالا کارت اعلام کرد: به‌زودی این کارت جهت تامین کالای اساسی بـه تمام مردم اعطا می‌شود.

گرچه وزارت رفاه چندین بار دیگر اعلام کرد که آمادگی دارد تا کالا کارت را برای کل کشور اجرا کند، اما مسئولان این وزارتخانه چند بار گفته‌اند که قرار است دهک‌های پایین‌تر جامعه این کوپن‌های الکترونیکی را دریافت کنند.

برخی معتقدند دهک‌ها پایین منظور همان افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و در واقع سه دهک اول هستند که ۱۰ میلیون نفر تخمین زده می‌شوند.

۷٫۵ دهک کالابرگ می‌گیرد؟

اما شاید نزدیک‌ترین اظهارات به واقعیت اجرایی را چندی پیش عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد. بر اساس اعلام او، ۷٫۵ دهک جامعه مشمول دریافت کالابرگ الکترونیک می‌شوند. یعنی حدود ۶۰ میلیون نفر از افراد جامعه. بانک اطلاعاتی و مرجع شناسایی آن‌ها سازمان هدفمندسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد بود.

شنیده‌های غیررسمی نیز حاکی از آن است که به تمام افرادی که مشمول دریافت یارانه نقدی شوند، کالابرگ هم تعلق می‌گیرد. همچنین برخی گمانه‌ها مبنی بر این است که به دلیل آماده‌نبودن زیرساخت‌ها پرداخت نقدی یارانه‌ها ادامه یابد.

جزییات و شرایط پرداخت کالابرگ الکترونیکی 

با اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی افراد می‌توانند کالاهای اساسی را با قیمت یارانه‌ای خریداری کنند.

کالا کارت یا کالابرگ الکترونیکی قرار است نقش همان کوپن دهه ۶۰ را بازی کند. کالابرگ الکترونیکی طرح جدید دولت برای کمک به معیشت مردم است. کالابرگ الکترونیکی مخصوص کالاها و اقلام اساسی است. برای ثبت نام کالابرگ الکترونیکی از سوی دولت سایتی برای ثبت نام معرفی شده است. در ادامه این مطلب تمامی اخبار کالابرگ الکترونیکی را می‌توانید بخوانید.

حجت براتعلی مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به اینکه  چه زمانی کالا برگ الکترونیک در کشور اجرا می‌شود،گفت: طرح مردمی سازی یارانه ها دو مرحله دارد که در فاز اول که اکنون در حال اجرا است، مقادیری پول به حساب بانکی خانوار واریز می‌شود؛حداکثر زمانی که برای این فاز در نظر گرفته شده دو ماه است.

وی تصریح کرد: فاز دوم این طرح به صورت خرید الکترونیک به صورت کالا برگ است؛ یعنی با کالابرگ افراد تنها می‌تواند کالاهای اساسی (نان، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن) را خریداری کند که یارانه آنها اصلاح شده است.

براتعلی گفت: بر این اساس  افراد هنگام خرید مبلغ کالا را به قمیت قبل (یارانه ای) خریداری می‌کند و مابقی آن را دولت به حساب فروشنده پرداخت می‌کند یا اینکه مبالغ به کارت های بانکی افراد واریز می شود اما از آن تنها می‌توان کالاهای یاد شده را خریداری کرد.

دستگاه‌های پوزی طرح مردمی سازی یارانه ها بر پایه سیستم اندورید است

وی در پاسخ به اینکه آیا زیرساخت های نصب کارتخوان های متصل به طرح هدفمندی یارانه آماده شده است یا خیر، اظهار داشت: زیرساخت‌های اجرای این طرح، دستگاه‌های پوزی است که بر پایه سیستم اندورید کار می‌کنند که در واحد های نانوایی زنجان در حال نصب است و به مرور در کل کشور این زیرساخت ایجاد می‌شود.

مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: از ماه آینده کالا برگ الکترونیک در کل کشور به مرحله اجرایی می‌شود.

 

دیگر رسانه ها

 • ناشناس

  من بیکارم ویک دخترمریض دارم زندگیم بایار انه میگذره برای دخترم قرص ودارومیگیرم با یقیش هم چندتا تخم مرغ ونون وسیب زمینی پی ازو غیره میخرم وزندگیم با خریدهای کوچیک ازمغازه میگذره اگه کالا برگ بدن میخوام چ یکارکنم اگه کالابرگ بدن وقرارباشه مقداری وجه ازخودم بپردازم وقتی من حتی یک ریال هم ندارم بایدچیکارکنم کالابرگ به چه دردم ن میخوره وقتی نمیتونم دیگه چیزی باهاش بخ رم.ماکالابرگ نمیخواهیم یارانه نقدی بدین

 • ناشناس

  من بیکارم بایک دخترمریض باپول یارانه قرص وداروچندتاتخم مرغ سیب زمینی وپیازوغیره ازمغازه میخرم اگه کالا برگ بدن من بایدچی کارکنم ماکالابرگ نمیخواهیم

 • ناشناس

  میخواین یه نظر سنجی از مردمم بکنین چون ا کثرا موافق نقدی هستن نه کالا برگ

 • ناشناس

  بعضی‌ها با این پول دارو کرایه خونه وهزار تا خرج دیگه میدن اونوقت شما کالا برگ بد ین وضع ما بدتر میشه که نکنید اینکارو تو رو خدا یکم به مردم رحم کنید

 • ناشناس

  اگه نصف یارانه بدین نصفش کالا خوبه

 • ناشناس

  خواهش میکنم یارانه نقدی بدید ما اجاره خانه میدیم

 • ۲۴۳۱۸۶۹۶۷۹

  خواهشن نقدی بین مردم بیشتر به پول نقد اح تیاج دارند پول نقد مایحتاج خیلی از مردم حل میکند

 • ناشناس

  سلام ما پنج نفریم بخدا ما با یارانه داریم غذا تهیه میکنم برا خریدن از مغازها قرضی مگیریم تا یارانه بدن تسویه میکنیم چرا میخواهید قطع کنید بجان بچهاتون یارانه را قطع نکنید ما بدون یارانه میمیریم

 • ناشناس

  به ما رحم کنید ویارانه را قطع نکنید تو را خدا بدونه یارانه هیچ نمی توانیم در زندگیمون انجام بدبم

 • ناشناس

  یارانه فقط نقدی

 • ناشناس

  سلام تو رو خدا کالابرگ ندین پول نقد بدین ما اجاره نشین هستیم نه خونه نه ماشین نه حقوق همسرم کارش آزاده خواهشن به مردم رحم کنید

 • ناشناس

  این چرندیات راننویسید مردم با چه زبانی ب گویند کالا برگ نمی خواهند دوبار مردم را تحریک نکنید

ارسال نظر