خبر فوری:

از بازار سکه و طلا چه خبر؟ ورود سکه به کانال 14 میلیون/ تکذیب کوپنی شدن خرید سکه

قیمت اونس طلا در صبح امروز در بالای محدوده 1850 دلار قرار داشت و به قیمت 1854 دلار نرخ گذاری شد اما در نیمه روز بیش از 5 دلار عقب نشینی را ثبت کرد و با 1847 دلار به فروش رسید.

اقتصاد نیوز نوشت :قیمت اونس طلا در صبح امروز در بالای محدوده ۱۸۵۰ دلار قرار داشت و به قیمت ۱۸۵۴ دلار نرخ گذاری شد اما در نیمه روز بیش از ۵  دلار عقب نشینی را ثبت کرد و با ۱۸۴۷ دلار  به فروش رسید.

در بازار داخلی ایران هم امروز قیمت طلا و سکه افزایش چشمگیری را تجربه کردند. قیمت طلا ۱۸ عیار در زمان نوشتن این گزارش  ۴۷  هزار و ۱۰۰ تومان از روز گذشته بالا تر بود و در محدوده ۱ میلیون و ۳۹۰ هزار و ۱۰۰  تومان معامله شد. 

بازار سکه هم  که دیروز به کانال ۱۴ میلیون تومان نزدیک شده بود امروز با قدرت از این مرز عبور کرد و وارد کانال ۱۴ میلیون تومان شد. قیمت سکه عصر امروز در محدوده ۱۴ میلیون و۸۰۰ هزار تومان قرار داشت. البته در برخی از سایت ها قیمت سکه با قیمت بازار اختلاف زیادی داشت و نرخ  سکه را ۱۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان اعلام می کردند.

نکته مهم بازار سکه یک شایعه بود. برخی از کاانال ها اعلام کردند که فروش سکه  هم کوپنی شده و سکه فروش ها به مردم عادی و غریبه بالای دو تا سکه نمی فروشند اما پیگیری های اقتصادنیوز از هسته ی مرکزی بازار نشان می دهد  که این خبر واقعیت ندارد. 

از بازار سکه و طلا چه خبر؟

طبق تحلیل نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، علیرغم کاهش ۳۴ دلاری قیمت اونس جهانی، افزایش نرخ ارز در این هفته منجر به رشد قیمت‌ها در بازار سکه و طلا شد. این در حالیست که همزمان با رشد قیمت‌ها در این بازار، میزان تقاضا از عرضه فراتر رفت و همین موضوع مجدداً حباب سکه را به یک ملیون تومان رساند.

محمد کشتی آرای در این رابطه اظهار کرد: این هفته قیمت جهانی طلا همچنان سیر نزولی خود را که چند هفته ای است آغاز کرده، ادامه داد و بطور متوسط ۳۴ دلار کاهش قیمت هفتگی داشته است که در نوع خود رقم قابل توجهی است. از سوی دیگر اما در روزهای پایانی هفته (از روز سه‌شنبه) نرخ ارز  در داخل روند صعودی پیدا کرد و برخلاف روند قیمت اونس جهانی طلا با افزایش همراه شد؛ به طوری که در طول یک هفته قیمت هر دلار آمریکا ۲۲۷۰ تومان افزایش پیدا کرد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان کرد: این افزایش قیمت تاثیر عمده‌ای بر قیمت‌ها در بازار سکه و طلا داشت؛ بطوریکه قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید با یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته، به ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه طرح قدیم با ۸۰۰ هزار تومان افزایش در آخرین معامالات روز گذشته (پنجشنبه) به ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. نیم سکه و ربع سکه نیز در این هفته هر یک ۵۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته و به ترتیب در آخرین معاملات پایانی هفته هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شدند.

وی افزود: قیمت سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز در پایان هفته به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰ هزا تومان افزایش را تجربه کرده است. در این هفته طلای آب شده (۱۷ عیار) که مبنای محسابه قیمت طلاست، ۳۶۲ هزار تومان به ازای هر مثقال افزایش قیمت داشته و به شش میلیون و ۲۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۸۴ هزار تومان افزایش قیمت در آخرین معاملات روز پنجشنبه یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.

این عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از بزرگ‌تر شدن مجدد حباب سکه در این هفته خبر داد و گفت: حباب سکه نیز در ابتدای هفته‌ای که گذشت در محدوده ۴۰۰ هزار تومان قرار داشت اما  درآخرین روز هفته (پنجشنبه) حباب هر قطعه سکه به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

کشتی‌آرای در رابطه با میزان تقاضا در این هفته نیز اظهار کرد: روز چهارشنبه افزایش تقاضا هم برای خرید سکه و طلا و هم برای خرید ارز در بازار دیده شد. با آغاز روند صعودی قیمت‌ها، به نوعی انگیزه‌ای در بازار ایجاد و سبب شد متقاضی خرید سکه، طلا و ارز بیشتر شود. روز گذشته نیز با توجه به تعطیلی برخی واحدها و ساعات اداری کمتر، میزان تقاضا از میزان عرضه نیز فراتر رفت و تامین متناسب با میزان تقاضا بود و همین موضوع منجر شد حباب سکه به یک میلیون تومان برسد.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر