خبر فوری:

خبر مهم از یارانه جدید دولت | یارانه دستمزد چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

مبلغ یارانه دستمزد برای نیرو‌های کار جذب شده در سال جاری رقمی با توجه به افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۱، معادل یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان خواهد بود.

این روز‌ها خبر‌هایی از یارانه دستمزد می‌شنویم که جسته و گریخته در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر می‌شود. اما آیا این یارانه به شما هم تعلق می‌گیرد؟ ادامه این مطلب را بخوانید تا بدانید یارانه دستمزد چیست و آیا شامل حال شما هم می‌شود یا خیر.

قرار است معادل ۳۰ درصد حداقل دستمزد به‌عنوان یارانه دستمزد پرداخت شود. عددی معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان. ماجرای یارانه دستمزد چیست و به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

یکی از سیاست‌های جدید وزارت کار برای ایجاد اشتغال پرداخت یارانه دستمزد است. یارانه‌ای که قرار است به کارفرمایان پرداخت شود تا نیروی بیشتری را استخدام کنند.

طرح یارانه دستمزد مخصوص فارغ التحصیلان و جوانان بیکار جویای کار در مناطق محروم و کم برخوردار از اشتغال برنامه ریزی شده است. بنا بر این طرح، ۳۰ درصد از حداقل مبلغ دستمزد مصوب شورای عالی کار برای نیروی کار متناسب با سال اجرای طرح است که به صورت یارانه از طرف دولت و به مدت یک سال به کارفرمایانی که نیروی کار شغل اولی را در بنگاه جذب کنند، پرداخت می‌شود.

در نتیجه، با توجه به افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۱، مبلغ یارانه دستمزد برای نیرو‌های کار جذب شده در سال جاری رقمی معادل یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان خواهد بود.

مشمولان یارانه دستمزد

بر این اساس می‌توان گفت یارانه دستمزد

۱- به کارفرمایان تعلق می‌گیرد و نه مردم

۲- این یارانه تنها در مناطق محروم و کم برخوردار پرداخت می‌شود.

۳- مبلغ یارانه دستمزد ۳۰ درصد حداقل حقوق سالانه است. (در سال ۱۴۰۱ معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است)

۴- یارانه تنها در ازای اشتغال نیروهای جوان شغل اولی پرداخت می‌شود.

۵-  مدت زمان پرداخت یارانه دستمزد یک سال است.

شرط دریافت یارانه دستمزد چیست؟

اگرچه یارانه دستمزد فقط به کارفرمایان پرداخت می‌شود، اما نیروی کاری که به استخدام در می‌آید باید مشخصات و شرایط خاصی داشته باشد. اما چه شرایطی؟

۱-متقاضیان اشتغال باید مدرک دیپلم و بالاتر داشته باشند.

۲- سن داوطلب اشتغال نباید بیشتر از ۳۷ سال باشد. تنها استثنا در این زمینه زنان سرپرست خانوار است که تا سن ۴۵ سال می‌توانند در بنگاه اقتصادی مشغنول به کار شوند و کارفرمای آنها می‌تواند مشمول یارانه دستمزد شود.

ثبت‌نام برای دریافت یارانه دستمزد آغاز شده است. بر اساس اطلاعات وزارت کار، متقاضیان دریافت یارانه دستمزد باید به سامانهpyd.mcls.gov.ir  وزارت کار مراجعه و ثبت‌نام کنند.

مشکل طرح یارانه دستمزد چیست؟

اگرچه در جزئیات این طرح عنوان نشده اما به نظر می‌رسد یارانه دستمزد دقیقا معادل حق بیمه‌ای است که کارفرمایان برای اشتغال کارگران خود باید به سازمان تامین اجتماعی بپردازند.

با اجرای این طرح، بنگاه تولیدی احتمالا از پرداخت مالیات معاف می‌شود و  پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی شاغلان تازه کار بر عهده دولت خواهد بود.

این نکته از این نظر نگران‌کننده است که دولت یکی از بزرگترین بدهکاران تامین اجتماعی است. به گفته رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران بدهی دولت به تامین اجتماعی ۴۵۰ هزار تومان است.

با این اقدام، قطعا میزان بدهی دولت به تامین اجتماعی بیشتر هم می‌شود و صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی یک قدم دیگر به ورشکستگی نزدیک‌تر می‌شود.

از طرف دیگر این نگرانی وجود دارد که کارفرمایان برای پرداخت نکردن حق بیمه ماهانه بیش از یک میلیون تومانی، مدام از نیروهای تازه کار استفاده کنند و سر موعد یک سال، با نیروی کار خداحافظی کنند و نیروی جدیدی را جایگزین آن کنند یا اینکه نیروهای قبلی را تعدیل و نیروی تازه کار استخدام کنند.

طبق نتایج گزارش عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد، تاکنون حدود ۳۹ هزار نفر (۳۸ هزار و ۹۷۷ نفر) از کارجویان و متقاضیان در این طرح ثبت نام کرده‌اند. از این تعداد ۳۳ هزار و ۱۷۵ نفر جوینده کار قرارداد بسته و جذب بنگاه شده‌اند. ۶۸۰۷ کارفرما نیز در این طرح ثبت نام و اقدام به جذب نیروی کار کرده‌اند.

استان خوزستان بیشترین تعداد داوطلب، کارفرما و قرارداد منعقده را در بین استان‌های کشور، به خود اختصاص داده و کمترین میزان استقبال متعلق به استان خراسان شمالی بوده است.

داوطلبان و جویندگان کار جهت بهره‌مندی از این طرح باید مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آن‌ها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد. شرط سنی برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.

وزارت کار، طرح یارانه دستمزد را با هدف کاهش هزینه‌های اشتغال نیروی کار جدید برای کارفرما به منظور پایداری و توسعه تولید و اشتغال، افزایش فرصت‌های شغلی در بازار کار و حمایت از بنگاه‌های بخش تعاونی و خصوصی به اجرا درآورده که به اعتقاد فعالان اقتصادی، اجرای آن موجب رونق بازار کار و اشتغال در کشور می‌شود.

متقاضیان و کارفرمایان جهت بهره‌مندی از مزایای این طرح می‌توانند به سامانه https://pyd.mcls.gov.ir وزارت کار مراجعه و ثبت‌نام کنند.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر