خبر فوری:

گرانی باگت به ساندویچی‌ها رسید | قیمت‌های وحشتناک انواع ساندویچ

قیمت نان ساندویچی افزایش یافت، حال به نظر می‌رسد موج گرانی به نان ساندویچی و ساندویچ برسد.

قیمت نان ساندویچی افزایش یافت، حال به نظر می‌رسد موج گرانی به نان ساندویچی و ساندویچ برسد.افزایش نرخ گندم و آرد در ابتدای سال جاری، باعث جهش قیمت نان ساندویچی طی روزهای اخیر شد.

آن‌طور که فعالان صنف نان‌ فانتزی و حجیم خبر می‌دهند، قیمت آرد این محصولات از ۹۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسید. طبیعی است که با رشد بیش از ۱۳ برابری هزینه مواد اولیه، قیمت نان ساندویچی و باگت هم خود را آماده جهش کند. گذشته از آرد مورد نیاز پخت نان فانتزی، ستاد تنظیم بازار نرخ آرد اصناف و صنایع را تا ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان بالا برد.

حالا عواقب این تصمیمات خلق‌الساعه را در بهای تمام‌شده کالاهای اساسی مشاهده می‌کنیم. پس از موافقت سازمان حمایت با افزایش حدود ۲۰۰ درصدی نرخ ماکارونی موافقت کرد، اکنون شاهد افزایش بیش از ۱۳ برابری قیمت نان ساندویچی در بازار هستیم.

پس از حذف تدریجی گوشت، برنج، ماکارونی، مرغ و … از سفره مردم، رفته‌رفته ممکن است شاهد حذف جایگزین‌هایی نظیر ساندویچ هم باشیم.

قیمت ساندویچ ترکید/ همبرگر چندنرخی شد

قرن نو نوشت: در پی افزایش قابل توجه قیمت نان فانتزی و گرانی نان ساندویچی در بازار، بهای ساندویچ طی دو روز اخیر با رشدی عجیب غریب در بازار مواجه شد.

در حالی که قیمت ساندویچ فلافل، ارزان‌ترین ساندویچ در مناطق میانی و متوسط شهر تهران بین 20 تا 30 هزار تومان بود، طی دو روز اخیر قیمت این پرس غذا به بیش از سی هزار تومان افزایش یافته است .

نکته عجیب اینجاست که امروز بسیاری از واحدهای فست فودی فروش آنلاین خود را متوقف کرده و از عدم خدمات‌رسانی آنلاین به مشتریان خبر دادند .

توضیح اغلب این واحدها به گرانی ناگهانی قیمت ساندویچ بازمی‌گشت. مسئول یک ساندویچی در این خصوص گفت: قیمت‌ها در اپلیکیشن‌ها و سایت هنوز به روزرسانی نشده ترجیح دادیم فروش آنلاین را برای پیشگیری از مشکل متوقف کنیم.

مدیران ساندویچی‌ها دلیل گرانی شدید قیمت‌ها را مرتبط با افزایش قابل توجه قیمت نان ساندویچی دانسته و می‌گویند در این دو روز قیمت هر نان تا 10 هزار تومان افزایش یافته و برخی تولیدکنندگان نان فانتزی حتی از تحویل نان باگت به این قیمت نیز خودداری کرده و معتقدند قیمت نان بیش از این میزان است.

قیمت همبرگر ساده در اغلب ساندویچی‌ها در مناطق میانی شهر به بیش از پنجاه هزار تومان رسیده است.

متصدی یک واحد فست فودی در منطقه سیدخندان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: قیمت همبرگر ساده ما در اول هفته چهل هزار تومان بود اما امروز قیمت این ساندویچ که شامل نان، همبرگر ساده، گوجه و خیارشور است، به پنجاه و پنج هزار تومان رسیده است. نکته اینجاست که جدا از گرانی قابل توجه نان باگت که دفعتا قیمت هر ساندویچ را ده هزار تومان بالا برد، افزایش قابل توجه قیمت روغن نیز مشکل مهم دیگر برای فست فودی‎هاست .

وی گفت: در این دو هفته بهای همه چیز از سس و رب تا نان و گوشت افزایش یافته و در نتیجه چاره‌ای جز رشد قیمت نیست.

وی در پاسخ به این سئوال که افزایش ناگهانی قیمت با مشتریان چه کرده است؟ گفت: در دو روز اخیر با وجود تعطیلی، با کاهش شدید مشتریان روبرو بودیم و این امر نشان می‌دهد تفریحی به نام ساندویچ خوردن فعلا از دستور کار خانواده ها خارج شده است .

قیمت همبرگر ساده و چیزبرگر هر چند در مناطق میانی شهر در حدود 50 تا 60 هزار تومان است اما در مناطق بالاتر شهر تهران به بیش از 120 هزار تومان رسیده است.

یک فست فودی در منطقه نیاوران بهای هر ساندویچ همبرگر را 114 هزار تومان اعلام کرد و گفت ابتدای هفته قیمت این ساندویچ 90 هزار تومان بود.

کف قیمت همبرگر ساده در ساندویچی‌ها امروز پنجاه هزار تومان بود اما بازه قیمتی این ساندویچ بین 50 تا 150 هزار تومان است.

در عین حال قیمت همبرگر با قارچ و پنیر 145 هزار تومان از سوی وی اعلام شد. به گفته متصدی این فست‌فودی قیمت این نوع ساندویچ پرطرفدار هفته گذشته 120 هزار تومان بود .

قیمت ساندویچ‌هایی چون کوکوسبزی، بندری و سوسیس که غالبا خریداران فراوان در میان طبقات کم درامد جامعه داشت نیز در اغلب مناطق تهران از 50 هزار تومان فراتر رفته و رشدی نزدیک به 20 هزار تومان را تجربه کرده است.

بهای یک ساندویچ فلافل در خیایان امام حسین نیز برابر با 35 هزار تومان اعلام شد . متصدی صدور فیش در این واحد فلافلی به خبرنگار ما گفت قیمت این ساندویچ به واسطه رشد قیمت نان تنها 10 هزار تومان گران شده است اما در صورتی که مشتری فلافل با قارچ و پنیر بخواخد باید قیمتی در حدود 50 هزار تومان بپردازد.

چرا قیمت نان ساندویچی افزایش یافت؟

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم ونیمه حجیم تهران گفت افزایش قیمت نان ساندویچی صرف افزایش نرخ آرد نیست. روغن، شکر، آب، برق، تلفن، دستمزد کارگران و … هم در سال جاری با رشد مواجه شده‌اند. طبیعی است که این هزینه‌ها در قیمت نهایی کالاها تخلیه شود. با این اتفاقات هزینه تولید بیش از ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

* با توجه به‌ این‌ اظهارات به نظر می‌رسد قیمت نان ساندویچی و ساندویچ نیز طی روزهای آتی حداقل نوسان ۳۰ درصدی را تجربه کنند. چه بسا مشاهدات میدانی نیز از جهش قیمت ساندویچ در بسیاری از واحدهای خرده‌فروشی حکایت دارد.

فرید قدمی، روزنامه‌نگار در واکنش به گرانی بی‌سابقه نان باگت نوشت:

* دولت مستضعفان در اقدامی انقلابی قیمت نان باگت را به ده هزار تومان رساند. استدلال شان هم این است که با آزادسازی نرخ آرد جلوی قاچاقش را گرفته اند. خیلی هم خوب، با وجود این افزایش قیمت هنوز نرخ نان در ایران از مثلا فرانسه ارزان تر است. احتمالا به زودی خبرنگاران گزارشی از مقایسه ی قیمت نان در ایران و فرانسه هم می نویسند. اما چند نکته برای گزارش های احتمالی بیست و سی و...:

* یک. قیمت یک نان باگت ساده در پاریس به طور متوسط نیم یورو است، و حقوق متوسط کارگران ساده هم در حدود دوهزاروپانصد یورو. با این حقوق ماهیانه می شود پنج هزار نان باگت خرید. برای خرید پنج هزار نان باگت در ایران متوسط حقوق کارگران باید پنجاه میلیون باشد. در انتظار اقدام انقلابی دولت در این زمینه هم باشیم؟ حقوق متوسط کارگران همچنان کمتر از شش میلیون تومان است، یعنی ششصد تا نان باگت ده هزار تومنی.

* در انتظار افزایش هزاردرصدی حقوق کارگران باشیم یا دولت مستضعفان تصمیم گرفته با جان به لب رساندن کارگران با گرسنگی، فقر و فقیر را ریشه کن کند؟

واکنش کاربران در این رابطه را بخوانید:

11

10

9

86

7

6

5

4122

منبع: برترین ها

دیگر رسانه ها

ارسال نظر