افزایش نگهداری « اسکناس» و«پول نقد » بین مردم به جای سپرده در بانک /

حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان مهر ماه امسال به 124.6 همت رسیده که نسبت به مهر سال گذشته 30.3 درصد رشد داشته است.

افزایش نگهداری « اسکناس» و«پول نقد » بین مردم به جای سپرده در بانک /

حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان مهر ماه امسال به ۱۲۴.۶ همت رسیده که نسبت به مهر سال گذشته ۳۰.۳ درصد رشد داشته است.

اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از مرز  ۱۲۴ همت عبور کرد، این عدد مربوط به آخرین گزارش مرکز آمار در مهر امسال است.

« اسکناس و مسکوک در دست اشخاص» و «سپرده‌های دیداری» بخشی از نقدینگی یعنی «پول» را تشکیل می‌دهد که از قدرت نقدینگی بالاتری نسبت به «شبه پول» برخوردار است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که اسکناس و مسکوک در دست افراد یا همان پول نقد به عنوان پولی که بدون هیچ نهاد واسطه‌ای به عنوان ابزار پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرد پس از طی روند کاهشی در بهار امسال تغییر روند داده و در مسیر افزایشی قرار گرفته است.

اسکناس و مسکوک در دست اشخاص که در فروردین امسال به ۱۲۳.۶ همت و بالاترین سطح تا آن مقطع رسیده بود در اردیبهشت و خرداد ماه روند کاهشی به خود گرفت و به حدود ۱۲۰ همت رسید اما این روند از ابتدای تابستان امسال تغییر کرده و تداوم روند افزایشی، حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص را به بالاترین سطح خود رسانده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان مهر ماه امسال به ۱۲۴.۶ همت رسیده که نسبت به مهر سال گذشته ۳۰.۳ درصد رشد داشته، همچنین رشد ماهانه آن نیز معادل ۰.۸ درصد بوده است.

رشد ماهانه ۰.۸ درصدی اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در مهر ماه در حالی رخ داده که حجم نقدینگی نیز در این ماه ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

نقدینگی از دو بخش پول و شبه‌ پول تشکیل شده که بخش پول نیز از دو بخش اسکناس و مسکوک در دست اشخاص و سپرده‌های دیداری تشکیل شده است.

بررسی آمارها نشان می‌دهد سهم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از پول در مهر امسال نسبت به مهر ۱۴۰۱ کاهش یافته است؛ این سهم از ۷.۴۷ درصد در مهر ۱۴۰۱ به ۷.۱ درصد در مهر امسال رسیده است.

در مقابل سهم سپرده‌های دیداری از حجم پول طی دوره مورد اشاره افزایش یافته و از ۹۲.۵۲ درصد در مهر ۱۴۰۱ به ۹۲.۸۶ درصد در خرداد امسال رسیده است.

 

منبع: اکو ایران

دیگر رسانه ها

کدخبر: 114844

اخبار سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر