مرز حساس قیمت دلار شکست / حال و هوای خاص بازار دلار

، پس از جنگ حماس با اسرائیل قیمت دلار در بازار تهران افزایش پیدا کرد و علی‌رغم کاهش قیمت‌ها، اما بازارساز نتوانست دلار را به کانال 50 هزار تومان برگرداند و دلار در چند هفته گذشته در کانال 51 و 52 هزار تومان در نوسان بود.

مرز حساس قیمت دلار شکست / حال و هوای خاص بازار دلار

مرز حساس دلار شکست

قیمت دلار بعد از هفته‌ها که در محدوده کانال ۵۱ هزار تومان در نوسان بود، تغییر کانال داد و وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد. اما آیا دلار در این کانال ماندگار می‌شود؟

، پس از جنگ حماس با اسرائیل قیمت دلار در بازار تهران افزایش پیدا کرد و علی‌رغم کاهش قیمت‌ها، اما بازارساز نتوانست دلار را به کانال ۵۰ هزار تومان برگرداند و دلار در چند هفته گذشته در کانال ۵۱ و ۵۲ هزار تومان در نوسان بود.

اما از هفته گذشته و با کاهش جو هیجانی بازار، قیمت دلار کاهش پیدا کرد و به نیمه اول کانال ۵۱ هزار تومان رسید. محدوده‌ای که کاهشی‌ها را به افت قیمت امیدوار کرد.

در نهایت امروز ۲۳ آبان ماه قیمت دلار محدوده حساس خود را شکست و برای ساعتی وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد و آنگونه که کانال‌های خرید و فروش دلار خبر می‌دهند اولین معاملات امروز در محدوده قیمت ۵۰ هزار و ۸۵۰ تومان به ثبت رسید.

اما بررسی قیمت دلار در بازار آزاد نشان می‌دهد که این کاهش قیمت ادامه‌دار نبوده و قیمت دلار به سرعت به کانال ۵۱ هزار تومان برگشت.

معامله‌گران معتقدند در شرایط کنونی که بازار مدت‌هاست در فاز استراحت است، هر نوسانی در بازار می‌تواند مسیر بعدی قیمت دلار را تعیین کند. یعنی اگر قیمت دلار در روزهای پیش رو افزایشی باشد، باید منتظر روند صعودی بازار بود اما اگر قیمت دلار در کانال ۵۰ هزار تومان بماند سیگنال کاهشی به بازار می‌رسد و احتمال کاهش قیمت ارز و افزایش عرضه در بازار بیشتر می‌شود.

 قیمت دلار هرات در روز دوشنبه با کاهش کانال ۵۱ هزار تومان را از دست داد؛ اما همچنان در محدوده مشخص در نوسان است. دیروز قیمت دلار در بازار ارز هرات در ۵۱ هزار و ۱۰۰ تومان شروع به کار کرد و در ابتدا با افزایش به مرز مقاومت رسید، اما در نیمه دوم روز با کاهش کانال ۵۱ هزار تومان را از دست داد.

در نهایت قیمت دلار هرات در ۵۰ هزار و ۸۵۰ تومان در معاملات روزانه به کار خود پایان داد. در پشت خط دوشنبه شب نیز قیمت دلار هرات در ۵۰ هزار و ۹۵۰ تومان بسته شد. به عقیده معامله‌گران روز دوشنبه تبدیل شده به روز تزریق بازارساز. آن‌ها می‌گویند طی ۵ هفته گذشته قیمت دلار از ناحیه درهم سیگنال کاهش دریافت کرده و بر مدار کاهش بوده است.

قیمت درهم امارات دیروز، در ۱۴ هزار و ۵۰ تومان آغاز به کار کرد و با کاهش ۳۰ تومانی در ۱۴ هزار و ۲۰ تومان به کار خود پایان داد. با این قیمت درهم، دلار ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان برآورد می‌شود. قیمت تتر در روز دوشنبه بین ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان تا ۵۱ هزار و ۹۰۰ تومان نوسان داد. این درحالی است که از ابتدای هفته قیمت تتر به زیر این محدوده رفته بود.

در مجموع بازار ارز روزهای رنجی را سپری می‌کند، البته به بیان دیگر می‌توان گفت بازار ارز در روزهای بلاتکلیف خود به سر می‌برد. قیمت دلار هرات از ابتدای هفته قبل در محدوده مشخص ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان تا ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان نوسان داده و در چارت دلار نیز در این ناحیه ابر کومو در قیمت‌ها قرار گرفته که کاملا بلاتکلیفی بازار را نشان می‌دهد.

از لحاظ فنی معامله‌گران معتقدند اگر قیمت دلار از محدوده حمایت ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان خارج شود به سمت ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان حرکت خواهد کرد و پس از کف‌زنی دوباره به روند صعود برمی‌گردد. اما در صورتی که قیمت دلار هرات از مرز مقاومت ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان عبور کند محدوده مهمتر مقاومتی آن ۵۱ هزار و ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان است که در صورت شکستن آن، روند صعودی می‌شود.

از نگاه معامله‌گران، در تحلیل‌های میان‌مدت، قیمت دلار صعودی است. از نظر آن‌ها کف خط روند صعودی در بازار ارز هرات بین ۴۹ هزار و ۷۰۰ تا ۵۰ هزار تومان است و تا زمانی‌که بالای این محدوده باشد به نزول فکر نمی‌کند. در بازار درهم نیز حمایت ۱۴ هزار تومان بسیار مهم شده و نزدیک به سه هفته است که قیمت به زیر آن نرفته است. درواقع آن چیزی که موجب مکش قیمت دلار به کانال ۵۱ هزار تومان می‌شود حفظ قیمت درهم در کانال ۱۴ هزار تومان است.

پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال 

اگرچه در روزهای گذشته جنگ کاهشی‌ها و افزایشی‌ها به نتیجه نرسیده اما اکنون به نظر می‌رسد که بازار در چهار ماهه آخر سال می‌خواهد مسیر حرکت خود را مشخص کند و نشان دهد که به کدام سمت حرکت می‌کند.

اقتصاددانان معتقدند ارزش واقعی دلار با قیمت کنونی آن هماهنگ نیست و احتمالا باید در آینده نزدیک منتظر افزایش قیمت دلار بود. اما همه آنها متفق‌القول معتقدند که این افزایش چندان چشمگیر نیست و احتمالا این تغییر قیمت محدود است.

به خصوص اگر قرار باشد تغییر قیمت دلار را با سال گذشته مقایسه کنیم، امسال احتمالا سال ثبات قیمت دلار است و قیمت‌ها در حد سال گذشته رشد نخواهد داشت. به عبارتی کارشناسان اقتصادی می‌گویند افزایش نسبی قیمت دلار قطعی است اما این افزایش شارپی نیست.

 

منبع: تجارت نیوز - اکو ایران

دیگر رسانه ها

کدخبر: 114388

اخبار سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر