قیمت دلار در محدوده خط قرمز | دلار 50 هزار تومانی می شود؟

قیمت دلار وارد خط قرمز می‌شود؟از نظر گروهی قیمت دلار با حفظ کف قیمت 49 هزار و 200 تومان می‌تواند وارد کانال 50 هزار تومان شود. در مقابل گروهی معتقدند خط قرمز بازارساز، دلار 50 هزار تومانی است.

قیمت دلار در محدوده خط قرمز | دلار 50 هزار تومانی می شود؟

قیمت دلار وارد خط قرمز می‌شود؟از نظر گروهی قیمت دلار با حفظ کف قیمت ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان می‌تواند وارد کانال ۵۰ هزار تومان شود. در مقابل گروهی معتقدند خط قرمز بازارساز، دلار ۵۰ هزار تومانی است.

قیمت دلار هرات در هفته گذشته وارد کانال ۴۹ هزارتومان شد و بین سطح حمایتی ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان تا مرز مقاومت ۴۹ هزار و ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان نوسان داد. طی هفته گذشته قیمت دلار توانست بازدهی مثبت را به ثبت برساند.

بازار ارز هرات که کار خود را در سه‌شنبه هفته گذشته در ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان به پایان رسانده بود، در پشت‌خط جمعه شب، با افزایش به ۴۹ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. این افزایش در حالی بود که قیمت تتر در روز جمعه با کاهش ۳۰۰ تومانی در حوالی ۴۹ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد.

با اینکه قیمت تتر کاهش داشت اما در کانال ۵۰ هزار تومان مانده است. قیمت دلار سلیمانیه هم در پشت‌خط با افزایش به ۴۹ هزار و ۹۲۰ تومان رسید. اگر قیمت دلار سلیمانیه امروز به ۵۰ هزار تومان برود و تثبیت داشته باشد موجب می‌شود دلار تهران هم وارد این کانال شود.

عده‌ای از معامله‌گران معتقدند باتوجه به این که قیمت دلار در هفته گذشته در کانال ۴۹ هزارتومان کف‌سازی کرده است، باید در معاملات امروز از استراحت و رنج بودن خارج شود. این دسته می‌گویند معاملات روز شنبه برای قیمت دلار مهم است و نرخ توان ورود به کانال جدید را دارد. از نظر آن‌ها قیمت دلار با حفظ کف قیمت ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان می‌تواند وارد کانال ۵۰ هزار تومان شود. در مقابل گروهی معتقدند خط قرمز بازارساز، دلار ۵۰ هزار تومانی است و قیمت دلار نمی‌تواند به این کانال برسد.

نزدیکی به کریدور ۵۰ هزار تومانی این گمانه را به وجود آورده که قیمت دلار حرکت آهسته و پیوسته صعودی خود را آغاز کرده است. کارشناسان اقتصادی همواره به اثر افزایشی تقاضا بر بازار ارز در نیمه دوم سال جاری تاکید می‌کنند. به اعتقاد آنها رشد تورم و نقدینگی در نیمه دوم سال در قیمت دلار نمود پیدا می‌کند.

این در حالی است که به گفته آنها از پرش‌های قیمتی در صورتی که اخبار خاصی روانه بازار نشود نیز خبری نیست. آنها روندی آهسته و پیوسته در نیمه بالایی کریدور ۵۰ هزار تومانی را برای دلار پیش‌بینی می‌کنند.

امروز محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن ابراز خرسندی از جایگزینی دینار به جای دلار و یورو، در پیامی از همه دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان اربعین و از مدیریت مدبرانه مسئولان ارزی بانک مرکزی، تشکر کرد.

طبق اعلام رئیس بانک مرکزی، دلار از مبادلات غیرتجاری و سیاحتی در ایام اربعین حذف شد. سیاستی که بانک مرکزی قصد دارد در مبادلات مالی سایر کشورهای منطقه اعمال کند. در حالی که انتظار می‌رفت با حذف تقاضای دلار اربعین، قیمت این اسکناس ثابت بماند با این وجود قیمت دلار در کانال ۴۹ هزار تومانی در حال پیشروی است.

سرکشی دلار در نیمه دوم سال؟

در همین راستا برزو حق‌شناس کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه با نزدیکی به انتهای تابستان دلار سرکش‌تر می‌شود به تجارت‌نیوز گفت: «در حال حاضر دلار به کریدور ۵۰ هزار تومانی نزدیک شده و سیاست‌های سیاست‌گذار نیز تایید می‌کند که دستش بسته است.»

وی با بیان اینکه سیاست‌گذار در حال عقب‌نشینی از دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی است، خاطرنشان کرد: «هر چند من این اقدام را با لحاظ‌کردن سیاست‌های حمایتی از دهک‌های آسیب‌پذیر، درست می‌دانم اما وقتی سیاست‌گذار در این بازه زمانی در حال عقب‌نشینی است، نشان‌دهنده دست خالی نهاد تصمیم‌گیر است.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه به احتمال زیاد دلار به کریدور ۵۰ هزار تومانی ورود می‌کند، افزود: «اگر قیمت در کریدور بالاتر تثبیت شود، این شروع یک روند صعودی جدید است.»

وی با بیان اینکه در حال حاضر ارزش ذاتی دلار در حدود ۵۶ تا ۵۷ هزار تومان است، خاطرنشان کرد:« امیدوارم که این سیاست عقلانی حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی با عدم سرکوب قیمت دلار همراه شود؛ سیاست‌گذار اجازه حرکت آرام به سمت ارزش ذاتی دلار را بدهد تا فنر این اسکناس فشرده‌تر نشود و شاهد سقف جدید در نیمه دوم سال نباشیم.»

حق‌شناس در ادامه گفت: «اگر سیاست‌گذار اصرار بر سرکوب قیمت دلار داشته باشد متاسفانه ما در نیمه دوم سال سقف جدیدی برای این اسکناس خواهیم داشت.»

وی خاطر نشان کرد: «فکر می‌کنم آٰرام آرام باید شاهد ورود دلار به کریدور ۵۰ هزار تومان باشیم و شاید در هفته جاری، با توجه به اینکه تقاضای دلار به خاطر مسافرت‌های آخر تابستان مقداری تشدید شده، این اتفاق بیفتد.»

سردرگمی معامله‌گران در اخبار متناقض نفتی

امروز تسنیم در گزارشی به ادعای برخی رسانه‌های خارجی مبنی جریمه دو میلیون دلاری یک شرکت نفت‌کش یونانی به دلیل حمل نفت ایران پرداخته بود. این در حالی است که بلومبرگ چندی پیش مدعی شده بود که دولت جو بایدن به یک توافق پنهان نفتی با ایران دست یافته است و اکنون ادعای دیگری مطرح شده که از تلاش‌های آمریکا برای جلوگیری از افزایش فروش نفت ایران حکایت دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شده مطابق با اسنادی که به رویت این رسانه آمریکایی رسیده شرکت مذکور با پرداخت ۲.۴ میلیون دلار جریمه بابت تلاش برای انتقال و فروش نفت تحریم‌شده ایران و همچنین تعلیق مراقبتی به مدت سه سال موافقت کرده است.

با وجود اینکه در هفته‌های گذشته موضوع توافق نانوشته ایران و آمریکا، امید فعالان اقتصادی برای کاهش قیمت دلار را افزایش داده بود این تناقض در اخبار، هر گونه آینده‌نگری در رابطه با قیمت دلار را غیرممکن کرده است.

گفتنی است امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه افزایش داشت. دلار هرات با قیمت ۴۹ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد و رشد ۱۰۰ تومانی داشت. قیمت دلار سلیمانیه با رقم ۴۹ هزار و ۹۰ تومان معامله شد. درهم امارات نیز ۸۰ تومان افزایش داشت و با رقم ۱۳ هزار و ۷۴۰ تومان معامله شد.

 

منبع: اکو ایران - تجارت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 105264

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر