در بازار دلار پس از 20 شهریور چه خبری می‌شود؟

در مجموع، گروهی از معامله‌گران معتقد بودند خبر به بازار خورده است. اما گروهی دیگر که فنی‌ها بودند، می‌گفتند بازارها در مرز مقاومت اشباع خرید شدند و بازار باید با کاهش این اشباع را تخلیه می‌کرد. با این نگاه، کاهش قیمت دلار برای تنفس و استراحت بوده است

در بازار دلار پس از 20 شهریور چه خبری می‌شود؟

کاهش قیمت دلار پس از دو روزِ نوسانیِ بازارِ ارز، چه دلیلی داشته؟ گروهی از معامله‌گران معتقدند خبر به بازار ارز خورده، اما فنی‌ها اعتقاد دارند بازارها در مرز مقاومت خرید اشباع شده و قیمت دلار نیاز به تنفس و استراحت پیدا کرده است.

قیمت دلار هرات در دومین روز هفته به افزایش خودش ادامه داد و به سطح مقاومت دوم خود رسید؛ از نظر فنی‌ها دلار دچار اشباع خرید شد. بازار ارز هرات پس از قیمت طلای آب‌شده و قیمت دلار سلیمانیه افزایشی شد و در روز یکشنبه در ۴۹ هزار و ۳۵۰ تومان آغاز به کار کرد. یکشنبه تمامی بازارها افزایشی بودند و پس از اینکه قیمت طلای آبشده از مرز ۱۰ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان اصلاح داد، سایر بازارها هم شروع به کاهش کردند. قیمت دلار هرات پس از افزایش تا ۴۹ هزار و ۶۵۰ تومان کاهشی شد و در پشت خط یکشنبه در ۴۹ هزار و ۵۲۰ تومان کار خود را به پایان رساند.

البته گروهی از معامله‌گران معتقد بودن کاهش قیمت در معاملات عصر به خاطر صحبت‌های امیرعبدالهیان، وزیر خارجه بود. حسین امیرعبدالهیان در روز یکشنبه گفت سندی معروف به «سند سپتامبر» بین ما و طرف‌های مقابل برجام آماده است. این‌طور که که او گفت سلطان عمان ابتکاری روی میز گذاشت و در چارچوب آن گفت‌وگو‌هایی، به‌طور غیرمستقیم، با آمریکایی‌ها به‌وجود آمد.

در مجموع، گروهی از معامله‌گران معتقد بودند خبر به بازار خورده است. اما گروهی دیگر که فنی‌ها بودند، می‌گفتند بازارها در مرز مقاومت اشباع خرید شدند و بازار باید با کاهش این اشباع را تخلیه می‌کرد. با این نگاه، کاهش قیمت دلار برای تنفس و استراحت بوده است.

در مقام پیش‌بینی کوتاه‌مدت، معامله‌گران معتقدند در روز دوشنبه قیمت دلار هرات می‌تواند برای شکستن مرز ۴۹ هزار و ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان تلاش کند. اگر قیمت در بالای این سطح تثبیت روزانه دهد، می‌تواند خریدار جدید را به بازار بیاورد و به افزایش نرخ تا ۵۰ هزار تومان کمک کند. اما اگر قیمت دلار به بالای مرز مقاومت ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان نرود حمایت مهم ۴۹ هزار و ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان را سر راه دارد. در مجموع معامله‌گران معتقدند تا زمانی‌که قیمت بالای ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان نرود نمی‌توان گفت روند صعودی است.

برای پیش‌بینی میان‌مدت دلار هم می‌گویند بازار ارز پس از ۲۰ شهریور خبری می‌شود. به عقیده اکثر معامله‌گران پس از ۲۰ شهریور قیمت‌ها به‌خاطر اخبار خوب نزولی می‌شوند

سه مسیر قیمت دلار در هفته جاری

بازار شنبه چند نکته داشت. نکته اول این بود که بعد از تمام شدن اربعین قیمت هر هزار دینار در بازار ایران با افت به کانال ۳۱ هزار تومان رسید. قیمت هزار دینار در سه هفته منتهی به اربعین تا ۳۵ هزار تومان هم رسیده بود.

بازار ارز در روز شنبه دو نیمه متفاوت داشت در نیمه اول بالاخره مقاومت مهم ۴۹ هزار و ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان قیمت دلار هرات شکست و در نیمه دوم قیمت دلار کاهشی شد. قیمت دلار هرات که در پشت خط روز جمعه در ۴۹ هزار و ۶۵۰ تومان بسته شده بود در جریان بازار شنبه بالای این مرز شروع به کار کرد و در همان ابتدای بازار مرز مقاومت را شکست.

تلاش ناکام دلار برای شکستن مرز حساس

به گزارش اقتصادآنلاین، درباره رشد قیمت دلار در روز شنبه معامله گران می‌گفتند زمان افزایش قیمت در بازار ارز رسیده بود. درمورد کاهش قیمت عصر هم گمانه‌زنی‌های مختلفی در بازار وجود داشت. یکسری‌ها تصور می‌کردند در سلیمانیه تزریق ارز رخ داده و این تزریق مانع افزایش بیشتر قیمت دلار شده است.

یکسری‌ها عقیده داشتند کانال ۵۰ هزار تومان خط قرمز بازارساز است و اجازه ورود به آن را نمی‌دهد. یکسری‌ها هم می‌گویند قیمت دلار به مقاومت خورد و باید برای ادامه مسیر اصلاح می‌داد. اما اتفاق مشهود روز شنبه بازار جدا شدن راه طلای از افزایش دلار بود آبشده با افزایش قیمت دلار همراهی نکرد. گروهی معتقدند به همین دلیل طلای آبشده مانع افزایش بازار شده است.

درمورد فضای خبر و فاندامنتالی بازار هم می‌شود گفت اخبار و اتفاقات سیاسی که درمورد توافق می‌آید همه چند پهلو هستند و هرکسی باتوجه به موقعیت معاملاتی خود آن خبر را نشر می‌دهد. مثلا عده‌ای به توافق و کاهش تنش بین ایران و آمریکا و افزایش صادرات نفت ایران اشاره دارند، درمقابل نظر منفی‌ها خبر جریمه شرکت کشتیرانی یونانی به خاطر حمل نفت ایران را دست به دست می‌کردند.

رئیس کل بانک مرکزی صبح شنبه گفت تعمیم استفاده از ارز محلی به سایر کشور‌های منطقه، موضوعی است که در حال بررسی کارشناسی و به زودی شاهد اجرای آن خواهید بود. در نگاه اول فعالان بازار می‌گفتند اجرای آن احتیاج به پیمان ارزی دو طرفه دارد و یک سوال هم داشتند؛ چه کسی به جای دلار مثلا روبل یا لیر می‌گیرد؟ در واقع نظر آن‌ها این بود که قسمتی از این ارز سیاحتی نزد خریدار می‌ماند و این ارز‌ها ثبات ندارند که نگاه سرمایه‌گذاری به آن بتوان داشت.

از نظر معامله‌گران، ارزی که نوسانی باشد در بازار به عنوان ذخیره ارزش شناخته نمی‌شود. مثل دینار عراق که در طول دو هفته بعد از اربعین نزدیک به چهار هزار تومان از ارزش خودش را در بازار از دست داد. یا مثلا روبل در طول ۹ ماه، نسبت به دلار ۶۰ درصد ریزش داشت. گروهی از معامله‌گران تصور می‌کنند این سیاست تقاضای دلار را بالا می‌برد.

تکنیکال‌کاران می‌گویند بازار سه مسیر دارد. نخست:بازارساز با انواع ابزار‌هایی که در دستش دارد کنترلش کند و نگذارد قیمت دلار وارد ۵۰ هزار تومان شود.

مسیر دوم این است که با اصلاح قیمت در روز شنبه به مدار صعود برگردد و مقاومتش را بشکند و به اهداف این موج صعود برسد. در این مسیر، هدف دلار کانال ۵۲ هزار تومان است، هدف سکه کانال ۲۹ میلیون و طلای آبشده ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

مسیر سوم هم حفظ قیمت‌ها در همین دامنه نوسان است.

بازار شنبه دو نکته داشت. نکته اول این بود که بعد از تمام شدن اربعین قیمت هر هزار دینار در بازار ایران با افت به کانال ۳۱ هزار تومان رسید. قیمت هزار دینار در سه هفته منتهی به اربعین تا ۳۵ هزار تومان هم رسیده بود.

نکته دوم بازار ۱۱ هزار سال حبس برای مجرم ترکیه‌ای است. مقام‌های قضایی ترکیه در روز شنبه مدیر ۲۹ ساله صرافی ارز دیجیتال ورشکسته تودکس را به اتهام پولشویی، تقلب و جرایم سازمان یافته گناهکار شناخته و به ۱۱۱۹۶ سال حبس محکوم کرده است.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 104714

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر