قیمت دلار با این خبر غافلگیر شد | سند سپتامبر ترمز قیمت دلار شد

برخی از معامله‌گران معتقد بودند سند سپتامبری‌ که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران معرفی کرد موجب عقب نشینی دلار شد. امیرعبدللهیان در گفت و گو با روزنامه اطلاعات اعلام کرد که صحبت ها میان ایران و آمریکا با ابتکار عمان به طور غیرمستقیم در حال انجام است و سندی به نام سند سپتامبر میان ایران و کشورهای عضو برجام آماده است که در نهایت تقابل پارامترهای روسی و سند سپتامبر و زورآزمایی نیروهای افزایشی و کاهشی در برابر یکدیگر موجب عقب نشینی قیمت دلار شد.

قیمت دلار با این خبر غافلگیر شد  | سند سپتامبر ترمز قیمت دلار شد

 قیمت دلار عصر دیروز به دنبال اصلاح شدن قیمت طلای آب‌شده و خبر جدید امیر عبدالهیان درباره آماده شدن سند سپتامبر میان ایران و طرف‌های برجامی عقب نشینی کرد.

قیمت دلار امروز با نوسان در یک محدوده ۲۰۰ تومانی نسبت به آخرین رقم روز گذشته با کاهش روبرو شده است. به نظر می‌رسد برخی سیگنال‌های نفتی در نوسان قیمت اسکناس آمریکایی موثر بوده است.

 قیمت دلار امروز در مرز ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان نوسان دارد. بررسی معاملات پشت خطی اما نشان می‌دهد افزایشی‌های بازار در پی بالا بردن قیمت دلار در معاملات آتی هستند. اما اینکه کدام گروه موفق خواهند شد، بستگی بالایی به سیاست بازارساز و خبرهای سیاسی و اقتصادی موثر بر تعیین قیمت دلار خواهد داشت.

دلار در معاملات شبانه شنبه دنبال کنندگان بازار ارز را غافلگیر کرد،در این شب قیمت دلار بالا رفت و سقف شکنی کرد این پیشروی در دومین روز هفته نیز ادامه پیدا کرد و قیمت دلار را در مسیر صعودی نگه داشت.چرا دلار بازار را سوپراز کرد؟

برخی از معامله‌گران معتقد بودند سند سپتامبری‌ که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران معرفی کرد موجب عقب نشینی دلار شد. امیرعبدللهیان در گفت و گو با روزنامه اطلاعات اعلام کرد که صحبت ها میان ایران و آمریکا با ابتکار عمان به طور غیرمستقیم در حال انجام است و سندی به نام سند سپتامبر میان ایران و کشورهای عضو برجام آماده است که در نهایت تقابل پارامترهای روسی و سند سپتامبر و زورآزمایی نیروهای افزایشی و کاهشی در برابر یکدیگر موجب عقب نشینی قیمت دلار شد

علاوه بر این زدیکی روسیه و ایران پس از جنگ اوکراین حساسیت غرب را برمی انگیزد. یکی از مواردی که در حاشیه صحبت ها پیرامون توافق هسته‌ای از سوی طرفین اعلام شده نزدیک شدن ایران و روسیه است، غربی ها مدعی هستند که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده که البته ایران بارها این ادعا را رد کرده است، ولی همین ادعا توسط غربی ها گاهی اوقات مانع از احیای توافق و از سرگیری مذاکرات شده است.

اکونومیست در گزارشی در ماه می درباره نگرانی غرب از روابط ایران و روسیه نوشت‌:جنگ روسیه و اوکراین باعث شده ایران دست برتر را در کنار روسیه داشته باشد، این جنگ در کنار تحریم ها، ایران و روسیه را به شرکای ارزشمندی تبدیل کرده، ایران می تواند موشک ها و هواپیما های مدنظر خودش را از روسیه دریافت کند و در نقطه مقابل نیز روسیه به دریافت پهپاد و هواپیمای بدون سرنشین از ایران دلبسته است. با توجه به جنگ اوکراین و روسیه در نزدیکی اروپا این همکاری مطلوب غرب نیست. 

برخی از فعالان بازارهای در ایران اعتقاد دارند: این دست تحلیل ها از سوی رسانه های نشان داری چون اکونومیست موجب شده در ذهن فعالان اقتصادی و معامله گر ایرانی این طور ترسیم شود که ایران و روسیه به شرکای استراتژیکی تبدیل شده اند و عوامل اثر گذار بر سیاست و اقتصاد این دو می تواند موجب تغییر انتظارات شود.

در پایان هفته قبل ایران توسط بنیاد نوبل برای مراسم اهدای جوایز نوبل دعوت شد ولی در روز شنبه سوئد دعوت خودش از ایران، روسیه و بلاروس را پس گرفت. قرار گیری ایران در کنار روسیه و بلاروس در شرایطی که این دو کشور به خاطر جنگ اوکراین طرد شده اند از چشم‌ بازار ارز دور نماند و دلار در معاملات شبانه شنبه بالا رفت. در ادامه خبر تحویل هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰ به ایران واکنش ایالات متحده را در پی داشت نشریه آمریکایی فوربس مدعی شد که این اتفاق نشان می دهد که روسیه در آینده هواپیمای سوخو ۳۵ را تحویل ایران خواهد.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد پارامترهای روسی در رشد بازار ارز بی تاثیر نبوده است چرا که ایران در مذاکرات با اهمیت ماه جاری به چانه زنی با طرف های غربی می پردازد که در حال حاضر نسبت به روسیه رویکرد متخاصم داشته اند و به دنبال منزوی کردن این کشور هستند.

دو:در این هفته اقلیم کردستان عراق دچار تنش شده و مقامات نارچدند  ممنوعیت آمد و شد وضع کنند. سلیمانیه یکی از مبادی ورود ارز به ایران است که در کردستان عراق قرار دارد و دلار سلیمانیه در واکنش به این مسایل پیش آمده روند افزایشی داشته است که بی تاثیر در رشد قیمت دلار در تهران نبود، ولی با این وجود روند صعودی در روز یکشنبه ادامه پیدا نکرد

 

 

منبع: اکوایران - تجارت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 104586

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر