بازار سکه گرفتار طلسم دلار شد

فعالان بازار سکه معتقدند در روزهای اخیر سکه‌بازان گرفتار طلسم دلار شده‌اند. به باور یکسری از معامله‌گران شرط مهم برای صعود قیمت سکه این است که دلار طلسم مورد نظر را بشکند.

بازار سکه گرفتار طلسم دلار شد

 قیمت طلا و سکه متاثر از کاهش ۴۰۰ تومانی دلار، ارزان شد. این روند را معامله‌گران، استراحت بازار پس از یک هفته افزایش قیمت تعبیر می‌کنند. دیروز سکه امامی پرچمدار بیشترین کاهش در قطعات سکه بود.

دیروز قیمت دلار یک کانال عقب‌نشینی کرد و قیمت طلا و سکه را نیز با خود همراه کرد. با این وجود برخی از قطعات سکه باثبات ماندند. فعالان بازار این کاهش را استراحت بازار توصیف کردند.

 فعالان بازار سکه معتقدند در روزهای اخیر سکه‌بازان گرفتار طلسم دلار شده‌اند. به باور یکسری از معامله‌گران شرط مهم برای صعود قیمت سکه این است که دلار طلسم مورد نظر را بشکند.

در معاملات پشت خطی دیشب کمتر کسی تمایل به خرید سکه امامی داشت و قیمت سکه نسبت به روز یکشنبه در حدود ۵۰ هزار تومان پایین آمد. هر قطعه سکه امامی در بازار شبانه در حول و حوش ۲۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد.

در شرایط فعلی به نظر می‌رسد دسته‌ای از معامله‌گران بازار سکه با توجه به برنامه شکایت ایران از کره جنوبی سعی می‌کنند با احتیاط رفتار کنند و به‌راحتی تن به فروش سکه ندهند.

از سوی دیگر برخی باور دارند این روزها دست بازارساز با پول‌های نفتی پر شده و مداخله غیرمستقیم بازارساز است که باعث کنترل بازار می‌شود.

از سوی دیگر فعالان بازار سکه معتقدند در روزهای اخیر سکه‌بازان گرفتار طلسم اسکناس آمریکایی شده‌اند. بررسی‌ها حکایت از آن دارد که بازیگران ارزی با وجود تلاش چندباره برای عبور دلار از مرز ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان، همچنان از رسیدن به این محدوده ناکام‌ مانده‌اند و دلار بین مرز ۴۸ و ۴۹ هزار تومان در حال بازی الاکلنگ است.

در معاملات پشت خطی دیشب هم‌ قیمت دلار در کانال ۴۸ هزار تومان به فروش رسید. به باور یکسری از معامله‌گران شرط مهم برای صعود قیمت سکه این است که دلار طلسم مورد نظر را بشکند.

برخی هم می‌گویند در صورتی که سکه تصمیم به صعود داشته باشد باید مقاومت نیمه کانال ۲۸ میلیون تومان را در هم بشکند؛ در غیر اینصورت حمایت نیمه کانال ۲۷ میلیون تومانی مهمترین حمایت پیش روی قیمت سکه است.

سکه‌بازان درمورد قیمت سکه در بازار امروز می‌گفتند اگر در روز جاری قیمت دلار نوسان نزولی ثبت کند، این امر ممکن است خریداران را از بازار سکه دور کند و به تبع آن سکه به سمت کانال ۲۷ میلیون تومان برگردد.

با این حال اگر دلار بالای مرز ۴۹ هزار تومان نوسان داشته باشد احتمال ماندگاری سکه در کانال ۲۸ میلیون تومان محتمل خواهد بود.

از طرفی هم امروز بازار طلا بعد از چند روز تعطیلی به دلیل ایام محرم بازگشایی خواهد شد و سکه‌بازان نیم‌نگاهی به رفتار قیمت طلا خواهند داشت.

ارزش ذاتی سکه در حال حاضر ۲۲ میلیون و ۵۱۱ هزار تومان است که با قیمت نقدی بیش از ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان فاصله را نشان می‌دهد.

تجارت نیوز هم نوشت کارشناسان اقتصادی معتقدند سرعت افزایش قیمت طلا و سکه متاثر از دو فاکتور دلار و طلای جهانی بیشتر خواهد شد. به اعتقاد آنها صنایع بالادستی کشور، با قیمت دلار در کانال‌های بالاتر معامله‌ می‌شوند و بنابراین قیمت دلار افزایشی است. متعاقب آن افزایش قیمت طلا و سکه نیز قطعی است.

 

گفتنی است دیروز و امروز بازارهای جهانی در تعطیلات پایان هفته میلادی قرار دارند و قیمت طلای جهانی با رقم ۱۹۵۹ دلاری ثابت است.

استراحت نیم‌ و ربع سکه در کاهش قیمت

دیروز هشتم مرداد قیمت سکه امامی با کاهش ۲۹۸ هزار تومانی به کف کانال ۲۸ میلیونی برگشت. این قطعه در نهایت با قیمت ۲۸ میلیون و ۸۹ هزار تومان مبادله شد. دیروز قیمت سکه بهار کاهش ۱۲۰ هزار تومانی داشت. این قطعه با قیمت ۲۵ میلیون و ۴۸۱ هزار تومان مبادله شد.

روز گذشته نیم‌سکه و ربع سکه تغییر قیمت نداشتند و با همان ارقام روز شنبه معامله شدند. این قطعات به ترتیب با قیمت ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شدند.

دیروز سکه گرمی ۵۰ هزار تومان ارزان شد. این قطعه با قیمت ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد.

حباب نیم‌سکه ۴ میلیونی شد

روز گذشته قیمت طلا نیز کاهشی بود. هر مثقال طلا با ۷۰ هزار تومان افت، با قیمت ۱۰ میلیون و ۷۶ هزار تومان مبادله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۳۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد. دیروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و ۲۹۵ هزار تومان رسید.

روز گذشته حباب سکه روند متوازنی نداشت. سکه امامی و گرمی به ترتیب کاهش حباب ۱۵۵ هزار تومانی و ۳۲ هزار تومانی داشتند. سایر قطعات سکه نیز افزایش حباب داشتند. حباب سکه بهار  ۴۵ هزار تومان، نیم‌سکه ۷۳ هزار تومان و ربع سکه ۳۶ هزار تومان افزایش داشت.

منبع: اکوایران - تجارت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 83640

سایر رسانه ها

    ارسال نظر