سیگنال برجام دلار را گران کرد

دلار تهران هسته ای شد

در حالی امروز الگوی زیگزاگی برای قیمت دلار شکسته شد که بازار ارز تحت تاثیر سخنان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت. قیمت دلار در دو روز گذشته نوسان افزایشی محدودی داشته و به شکست مرز مقاومتی قبلی نزدیک شده است.

دلار تهران هسته ای شد

قیمت دلار در تهران هسته ای شد . در حالی امروز الگوی زیگزاگی برای قیمت دلار شکسته شد که بازار ارز تحت تاثیر سخنان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت. قیمت دلار در دو روز گذشته نوسان افزایشی محدودی داشته و به شکست مرز مقاومتی قبلی نزدیک شده است.

  سیگنال برجام دلار را گران کرد

به گزارش عرشه آنلاین؛ قیمت دلار بعد از تعطیلی روز دوشنبه با افزایش ۵۰۰ تومانی بازگشایی شد و به بیشترین سقف طی دو هفته اخیر رسید. معامله‌گران به اخبار سیاسی توجه ویژه‌ای دارند. آنها معتقدند اظهارات روز دوشنبه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص عدم همکاری تهران جهت پیشبرد برجام به بازار ارز اندکی رونق داد.

قیمت دلار در روزهای پایانی خرداد با افزایش ۵۰۰ تومانی در نیمه ابتدایی کانال پایانی کریدور پنجم بازگشایی شد. این اسکناس در روند رفت و برگشتی گرفتار شده و این مقدار صعود قیمت، بیشترین ارزش دلار طی دو هفته اخیر است.

معامله‌گران، حضور بازارساز را پررنگ می‌دانند و معتقدند ریتم افزایشی بازار ارز متاثر از اظهارات روز گذشته رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برجام است. وی در گفت‌وگو با یک رسانه روسی اظهار داشته است که در حال حاضر برجام معنای واقعی ندارد، زیرا در واقعیت کسی آن را دنبال نمی‌کند. وی با وجود تصویب قطعنامه علیه ایران در نشست اخیر شورای حکام مدعی شد که این نهاد، سیاست ضد ایرانی را دنبال نمی‌کند و درخواست برای همکاری تهران را تکرار کرد.

پیش بینی قیمت دلار

حرکت رنج دلار در هفته نیمه تعطیل جاری در حالی آغاز شد که برخی معامله‌گران معتقدند دست‌ بازارساز پر است و عرضه و تقاضا در تعادل قرار دارد.

هر چند فعالان بازار ارز تا زمان انتخابات نسبت به دادوستد تردید دارند و کارشناسان اقتصادی روند رنج برای دلار پیش‌بینی می‌کنند، اما باید در نظر داشت که با تعطیلی مدارس و شروع تابستان، تقاضای مسافرتی برای دلار بالا می‌رود و همین موضوع، احتمال رشد تقاضا و صعود به کریدور بالاتر برای اسکناس آمریکایی را افزایش می‌‍دهد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند با وجود تلاش‌های بازارساز دلار باز هم مسیر صعودی خود را خواهد رفت. آنها دلیل این موضوع را رشد قیمت صنایع بالادستی می‌دانند و می‌گویند کاهش دستوری قیمت دلار جواب نمی‌دهد.

تحلیلگران بازارهای مالی شرط کاهش شدید قیمت دلار را توافق برجام می‌دانند و معتقدند اثر هر گونه توافق نیز آنی نخواهد بود و در بازه یک ساله کاهش پلکانی این اسکناس رخ خواهد داد.

با تکیه بر پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی مبنی بر افزایش التهابات بازار ارز با نزدیکی به انتخابات می‌توان احتمال صعود مقطعی دلار به کریدور بالاتر را داد، اما سیاست‌گذار با ارزپاشی قیمت را به کریدور پایین‌تر برمی‌گرداند و از فرصت پیش‌آمده همانند گذشته نوسان‌گیری خواهد کرد.

معاملات بازار فردایی دلار به تعویق می‌افتد؟

تحلیلگران بازار ارز معتقد هستند که واکنش انتظاراتی بازار ارز نسبت به پیروزی هر یک از نامزد‌های ریاست‌جمهوری ناگزیر و سریع خواهد بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار ارز غیر‌رسمی در کم‌رمق‌ترین روز‌های خود قرار دارد.

به نظر می‌رسد معامله‌گران میلی به خرید یا فروش دارایی‌های خود ندارند. تعطیلی بازار در روز‌های میانی هفته نیز به این کم رمقی دامن زده است. معاملات فردایی برای شنبه آتی نرخ می‌خورد و حجم بازار نقدی به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران خبر از انجماد معاملات می‌دهد. تحلیلگران معتقد هستند که تا زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری یخ بازار آب نخواهد شد. در شرایطی که بازه نوسان نرخ ارز کوچک می‌شود، سود شرکت در معاملات نیز برای فعالان ارزی کاهش می‌یابد در نتیجه این افراد از بازار فاصله می‌گیرند.

در هفته‌های اخیر نرخ دلار آزاد به عنوان شاخص بازار ارز تهران در یک بازه به طول کمتر از هزار تومان به نوسان پرداخته است. کاهش دمای بازار دلار به قدری تشدید شده که در هفته جاری بازه نوسان این ارز به زیر ۱۰۰ تومان کاهش یافته است. به‌طور مثال در بازار روز یکشنبه هر برگ اسکناس دلار آزاد با افت ۵۰ تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید. اما چشم‌انداز کارشناسان از بازار پس از انتخابات به چه شکل است؟

به‌طور کلی مواردی مانند بهبود روابط خارجی و گشایش‌های اقتصادی در کنار تداوم گفتگو‌ها با غرب در جهت رفع تحریم‌های اقتصادی از جمله مواردی است که می‌تواند با اثر‌گذاری بر انتظارات تورمی فعالان بازار زمینه‌ساز نوسانات کاهشی نرخ ارز شود. البته که هر یک از این موارد در صورت وقوع در طولانی‌مدت اثرات محسوسی بر بازار ارز خواهد گذاشت. اما تحلیلگران معتقدند که واکنش انتظاراتی بازار نسبت به پیروزی هر یک از نامزد‌های ریاست‌جمهوری ناگزیر و سریع خواهد بود.

به‌طور کلی با توجه به رویکرد سیاسی و سابقه فعالیت هر یک از نامزد‌های انتخابات پیش‌رو، می‌توان پیش‌بینی کرد که روند بازار در هفته‌های پس از اعلام نتایج چگونه خواهد بود. در صورت پیروزی فردی با برنامه اقتصادی جامع و مشخص و همچنین دارای نگرش مثبت نسبت به گفتگو‌های رفع تحریمی، بازار می‌تواند شاهد یک فشار انتظاراتی کاهشی باشد و شاخص‌های ارزی در سطوح قیمتی پایین‌تر خرید و فروش شوند.

اما در صورتی که نامزد انتخابات پیش‌رو در برنامه خود خودکفایی اقتصادی را نسبت به تمرکز روی مساله رفع تحریم‌ها ارجحیت بدهد، احتمال دارد که بازار ارز نسبت به انتخاب او واکنش انتظاراتی منفی نشان داده و شاخص‌های بازار ارز افزایشی شوند. اما در مجموع می‌توان گفت که واکنش‌های انتظاراتی در صورت اتخاذ رویکرد اقتصادی مناسب از سوی کابینه دولت جدید می‌تواند فروکش کند.

در بازار روز‌های تعطیل هفته جاری همزمان با ثبات نرخ ارز، قیمت قطعات مختلف سکه طلا تحت تاثیر افت ارزش طلای جهانی، کاهشی ثبت شد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز یکشنبه با ۲۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین از کانال ۴۰ میلیون تومانی خارج و در رقم ۳۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

قیمت تتر به کانال ۵۹ هزار تومانی صعود کرد

گفتنی است قیمت درهم امروز روی رقم ۱۶ هزار و ۸۰  تومانی ایستاده است و نسبت به روز یکشنبه رشد ۳۰ تومانی دارد. قیمت تتر با رشد ۴۰۰ تومانی با  قیمت دلار همراه شد و روی رقم ۵۹ هزار و ۲۰۰ تومانی در حال معامله است.

قیمت پوند انگلیس با قیمت ۷۵ هزار و ۴۰۰ تومانی در حال معامله است و یورو نیز با رشد ۵۰۰ تومانی روی رقم ۶۳ هزار ۶۹۰ تومانی ایستاده است.

گفتنی است اسکناس دلار روز سه‌شنبه با رقم ۴۵ هزار و ۸۴۹ تومان و حواله دلار نیز با رقم ۴۲ هزار و ۸۰۹ تومانی عرضه شد. امروز هر یک از این ارزها بیش از ۱۰۰ تومان گران شد.

 

منبع: تجارت نیوز- دنیای اقتصاد

دیگر رسانه ها

کدخبر: 142353

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

      ارسال نظر