پیش بینی بورس

پیش بینی بورس یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲

سوت آغاز معاملات بورس تهران در هفته پایانی آبان با عقب‌نشینی نماگرهای سهام همراه بود. با این حال نکات نهفته در تابلوی معاملات نشانه‎‌های امیدوار کننده‌ای را برای اهالی بازار سرمایه روشن می‌کند.

پیش بینی بورس یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲

سوت آغاز معاملات بورس تهران در هفته پایانی آبان با عقب‌نشینی نماگرهای سهام همراه بود. با این حال نکات نهفته در تابلوی معاملات نشانه‎‌های امیدوار کننده‌ای را برای اهالی بازار سرمایه روشن می‌کند.

به گزارش عرشه آنلاین، در پایان معاملات روز آغازین هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت ۰.۵۱ درصدی (معادل ۱۰ هزار و ۳۰۴ واحد از ارتفاع این شاخص) در سطح دو میلیون و ۲۸ هزار و ۳۰۴ واحدی قرار گرفت.

کاهش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی خنثی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با کاهش اندک ۲۰۳ واحدی در ارتفاع ۷۰۱ هزار واحدی قرار گرفت. 

شاخص‌ کل فرابورس که منعکس‌‌کننده سطح عمومی قیمت‌ سهام شرکت‌های حاضر در فرابورس است نیز با افت ۰.۱۲ درصدی معادل ۲۹ واحد از ارتفاع این شاخص، در پله ۲۴ هزار و ۹۴۷ قرار گرفت. اخبار مرتبط با حذف قیمت‌گذاری دستوری در صنعت لاستیک که در رسانه‌ها به گوش می‌رسید باعث شده بود سهامداران نسبت به نمادهای حاضر در این صنعت اقبال نشان دهند.

بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

ارزش معاملات با افت ۳۰۰ میلیاردی، پایین‌تر از میانگین هفته‌های اخیر باقی ماند و تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) در روز شنبه را سه هزار و ۷۷۴ میلیارد تومان نشان می‌داد.

کارشناسان معتقدند تا زمانی که شاخص ارزیابی بورس تهران نتواند در محدوده‌های بالاتر از هشت همت تثبیت شود، از منظر تابلوخوانی تائیدیه رشد بلندمدتی بازار صادر نشده است. در حال حاضر با قرارگیری ارزش معاملات در کانال سه هزار میلیاردی، به نظر می‌رسد بازار هنوز تا رسیدن به تائیدیه‌های صعود پایدار فاصله دارد.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز چهارشنبه را هم ۶.۵ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد. کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه صعود را هموارتر می‌کند.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس روز آخرین روز هفته سوم آبان، خبر از خروج ۲۹ میلیارد تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

پیش بینی بورس یکشنبه

هفته پایانی آبان‌ماه با عقب‌نشینی نماگر اصلی تالار شیشه‌ای، آغاز شد. بررسی روند معاملات روز آغازین هفته، نشان می‌دهد برخلاف شاخص کل بورس، شاخص فرابورس در ابتدای روز، جریان مثبتی از معاملات را تجربه کرد. این مهم در اثر معاملات خوب در نمادهای متوسط و کوچک بازار رخ داد. 

 بازار ۲۷ آبان

با این حال با فاصله گرفتن از شروع معاملات و نزدیک شدن به پایان آن، میزان عرضه‌ها به تدریج افزایش یافت تا جایی که حتی شاخص هم‌وزن نیز در سوی سرخ‌فام دامنه نوسان خود ایستاد.

از سوی دیگر آنالیز تابلو معاملات نشان می‌دهد با وجود حضور ۶۱ درصدی نمادهای بورسی در سوی منفی دامنه نوسان، ارزش کل سفارشات خرید بیش از ارزش کل سفارش خرید بود. همچنین سرانه خرید هر نماد در بازار روز شنبه۲۷ آبان، ۲۲.۹ میلیون تومان بود در حالی که سرانه فروش در حدود ۲۲.۴ میلیون تومان بود.

 ۲۷ آبان

از این تناقض می‌توان نتیجه گرفت، خریداران منتظر خرید در قیمت‌های پایین‌تر هستند. از این رو پول‌های پارک شده در حساب کارگزاری افراد، می‌تواند با ایجاد تقاضا بیش از میزان عرضه، بازار را به سوی رشد در روزهای آتی سوق دهد./تجارت

دیگر رسانه ها

کدخبر: 114914

اخبار سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر