زینب موسوی ممنوع الکارشد

زینب موسوی در یک استوری اعلام کرد که ممنوع الکارشده است

زینب موسوی ممنوع الکارشد

زینب موسوی کمدین مشهور ایرانی، ملقب به امپراطور کوزکو که چندی پیش یک روزه بازداشت شده بود از ممنوع الکاری خود خبر داد

زینب موسوی، طنزپرداز که دو هفته پیش، پس از انتشار ویدیویی طنزآمیز در مورد جنگ غزه برای مدتی بازداشت شده بود، در استوری در اینستاگرام خود نوشته است که اجازه فعالیت ندارد.

مشخص نیست که محرومیت موسوی از فعالیت بر چه اساسی و به دنبال تصمیم کدام ارگان صورت گرفته است.

گزارش‌های مربوط به بازداشت موسوی پس از آن صورت گرفت که به دنبال انتشار ویدیو طنزآمیز او، قوه قضائیه اعلام کرد که «یک خانم فعال در فضای مجازی که با تولید محتوا و انتشار ویدئو با عنوان طنز از خود، اقدام به توهین به مقدسات کرده بود، بازداشت شده است.»

او سال گذشته نیز بازداشت شده بود

زینب موسوی

سیده زینب موسوی ملقب به امپراطور کوزکو کیست؟

زینب موسوی متولد سال ۶۸ در قم و فارغ التحصیل رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی است.

موسوی با حضور در مسابقه خنداننده شو برنامه خندوانه در سال ۹۶ به چهره‌ای شناخته شده بدل شد.

استنداپ‌های زینب موسوی از حاشیه سازترین اجرا‌های مسابقه خنداننده شو بود. او اشاره‌ای به ماجرای جنجالی شیث رضایی و محمد نصرتی داشت، با اسم سوشا مکانی به شوخی پرداخت و برجام را نیز دستمایه‌ی طنز خود قرار داد.

البته فعالیت موسوی در قالب کمدین به پیش از حضورش در برنامه خندوانه بازمی گشت، اما مسابقه خنداننده شو به او شهرت بخشید.

زینب موسوی صفحه‌ای در اینستاگرام داشت که در آن در قالب شخصیتی خیالی به نام امپراطور کوزکو ویدئو‌های طنز کوتاهی درباره‌ی موضوعات مختلف تولید می‌کرد.

امپراطور کوزکو یک زن چادری سالمند قمی بود که با زبانی گزنده و بی پروا با موضوعات اجتماعی و سیاسی شوخی می‌کرد.

موسوی این ویدئو‌های کوتاه را در اتاق خود ضبط می‌کرد که پس زمینه‌ی آن اغلب کمد دیواری اتاقش بود، چادری گلدار را به نحوی به سر می‌کرد که تنها بینی اش پیدا بود و با لهجه قمی صحبت می‌کرد. نویسنده، فیلمبردار و بازیگر تمامی این ویدئو‌ها خودش بود.

به گفته‌ی موسوی، نام این شخصیت از یکی از شخصیت‌های اصلی انیمیشن مورد علاقه‌ی او به نام زندگی تازه امپراتور (Emperor’s new groove) گرفته شده است. این شخصیت انیمیشنی امپراطور کوزکو نام دارد و موسوی خصوصیات آن را شبیه به شخصیت خود عنوان کرده است.

زینب موسوی درباره‌ی چگونگی ورودش به دنیای طنز گفته: «اوایل سال ۹۶ از کارم در تهران استعفا دادم و به قم برگشتم، بعد از مدتی شروع کردم به رزومه فرستادن برای جا‌های مختلف و از بین فایل‌های قدیمی ام، یک کلیپ طنز که در دانشگاه ضبط کرده بودیم را پیدا کردم و حدود ۳۰ ثانیه از آن را در شبکه‌های اجتماعی گذاشتم که با استقبال فراوانی روبه رو شد؛ کلیپ را برای یک کانال پرطرفدار هم فرستادم که خیلی خوش شان آمد و پیشنهاد دادند کانال بزنم و کلیپ بسازم و قول حمایت هم دادند.»

او درباره‌ی شکل گیری شخصیت امپراطور کوزکو نیز گفته: «اوایل کار فکر می‌کردم چه کار سختی می‌تواند باشد؛ سوژه از کجا پیدا کنم؟ مگر چقدر سوژه پیدا می‌شود؟ بعد‌ها فهمیدم اگر کاراکترسازی درست باشد، در قالب کاراکتر می‌شود بی نهایت سوژه سازی کرد! در اولین ویدیو‌ها اصلا کاراکتر من یک پیرزن قمی نبود، کم کم این کاراکتر شکل گرفت و کامل شد و داخل یک قالب خاص رفت. درواقع می‌توان گفت کوزکو ترکیب چندین شخصیت است، نه یک شخص خاص. در راستای تکمیل کردن کاراکتر، شخصیت‌های جدید مثل جواد و سکینه و دیگران هم کم کم اضافه شدند و ممکن است این خانواده بزرگتر هم بشود.»

پس از حضور در خندوانه و گسترش فعالیت موسوی در شبکه‌های اجتماعی، صفحه اینستاگرام او طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد.

وبسایت گاردین نیز در سال ۹۶ در گزارشی به زینب موسوی و فعالیتش به عنوان یک کمدین زن ایرانی پرداخت.

زینب موسوی همچنین پایه گذار اولین گروه استندآپ کمدی در ایران (گروه استندآپ کمدی رویال فمیلی) است.

او در این سال‌ها شوخی‌ها و اظهارنظر‌های تندی در قالب شخصیت امپراطور کوزکو داشت.

زینب موسوی در سال ۹۶ در مصاحبه‌ای گفت پس از حضور در مسابقه خنداننده شو به اسیدپاشی و زیرگرفته شدن با ماشین تهدید شد، اما قصد دارد به کارش ادامه دهد.

او در سال ۹۸ نیز در توییتر خود اعلام کرد به دلیل مطالب طنزش به دادگاه احضار شده است.

موسوی در سال ۱۴۰۰ به دنبال سفر ابراهیم رئیسی به روسیه مطالب طنزی درباره‌ی وی در صفحه‌ی خود منتشر کرد که انتقاد حامیان رئیسی را به دنبال داشت. پس از آن صفحه‌ی اینستاگرام موسوی از دسترس خارج شد که به نظر می‌رسید با گزارش دسته جمعی حامیان رئیس جمهور این اتفاق رخ داده بود.

زینب موسوی  امپراطور کوزکو

او مهر ماه ۱۴۰۱ همزمان با ناآرامی‌های کشور به دلیل انتشار چند ویدئوی طنز انتقادی بازداشت شد و صفحه‌ی اینستاگرام او که با آن در قالب شخصیت امپراتور کوزکو فعالیت می‌کرد نیز از دسترس خارج شد. او در نهایت، پس از تحمل ۲۵ روز حبس، با قید وثیقه آزاد شد.

موسوی پس از آزادی اعلام کرد به او گفته شده دیگر اجازه‌ی فعالیت در قالب شخصیت امپراتور کوزکو را ندارد و ساخت ویدئو‌های طنز را با صفحه‌ی جدیدی در اینستاگرام از سر گرفت.

موسوی بعداً به ۲ سال حبس محکوم شد، اما در نهایت مشمول عفو رهبری قرار گرفت.

ماه پیش زینب موسوی مجددا بازداشت شد

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 113336

اخبار سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر