سکه و طلا بخریم یا بفروشیم؟ | توصیه مهم برای این روزها

عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران پیش بینی کرد قیمت طلا و سکه از نیمه آذر ماه صعودی شود.

سکه و طلا بخریم یا بفروشیم؟ | توصیه مهم برای این روزها

عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران پیش بینی کرد قیمت طلا و سکه از نیمه آذر ماه صعودی شود.

قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر تقریبا به ثبات نسبی رسیده است، سکه تمام در محدوده ۲۹ میلیون تومان تا نزدیک ۳۰ میلیون تومان متغیر بوده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز تقریبا ۲ میلیون و ۴۷۰ تا ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان در نوسان بوده است. 

انس جهانی طلا نیز پس از جهش هفته گذشته به ثبات رسیده است به طور میانگین در محدوده ۱۹۹۰ دلار در حرکت است. به اعتقاد کارشناسان بازار طلا کاهش تنش های میان فلسطین و اسرائیل و امید به رسیدن به آرامش باعث ثبات قیمت طلا شده است.

پیش بینی کارشناسان بر است که با توجه به شرایط فعلی قیمت طلای جهانی و طلا و سکه با روند کنونی ادامه داشته باشد مگر اینکه حادثه خاصی رخ دهد.

بررسی وضعیت بازارها نشان می‌دهد مدت‌هاست مسیر سرمایه‌گذاری در رکود فرو رفته است. بازارهای مسکن و ارز که به طور سنتی مقصد ورود پول بوده‌اند مدت‌هاست سرکوب می‌شوند و بازار سهام هم وضعیت ناپایداری دارد. بازار خودرو هم هر روز با تهدید تازه‌ای از سوی تصمیمات خلق‌الساعه سیاست‌گذار روبروست. در این میان به نظر می‌رسد تنها بازار طلاست که توسط سرمایه‌گذاران، به‌عنوان مقصد مناسب‌تری برای ورود پول شناسایی شده است.

 نگاهی به وضعیت بازارهای موازی نشان می‌دهد اگرچه برخی از این بازارها طی یک سال اخیر بازدهی مثبتی داشته‌اند اما هر کدام به دلایل مختلفی جذابیت خود را از دست داده‌اند. عواملی نظیر رکود، نقدشوندگی پایین، سرنوشت مبهم و نامعلوم و بی‌اعتمادی به تصمیمات سیاست‌گذاران از جمله دلایل بنیادینی است که پول را از بازارها فراری کرده و معاملات را در رکود فرو برده است.

قهر سرمایه‌گذاران با دلار

بازار ارز که معمولا مقصد سرمایه‌های خرد بود، هشت ماه است که درجا می‌زند و نتوانسته خود را از سرگیجه قیمتی میان 48 هزار تومان تا 52 هزار تومان نجات دهد. در همین حال، ایجاد محدودیت‌های شدید برای خرید و فروش ارز دولتی و آزاد، مسیر ناهمواری را پیش روی طرفداران دلار و یورو قرار داده و از جذابیت سرمایه‌گذاری در این بازار کاسته است.

سایه رکود بر سر بازار مسکن

در سمت دیگر، بازار مسکن هم ماه‌هاست در رکود کامل فرو رفته و تعداد معاملات ماهانه به حدود سه هزار فقره رسیده است. باید اشاره داشت که بازار مسکن که معمولا از نقدشوندگی پایینی هم برخوردار است، عموما پذیرای پول‌های درشت است و از همین رو همزمان با رشد قیمت‌ها در کنار کاهش قدرت خرید متقاضیان، توانایی جذب پول را از دست می‌دهد. مسیری که بازار مسکن آن را طی ماه‌های گذشته پیموده است.

خودرو بر سر دوراهی

بازار خودرو اما یکی از بازارهایی است که طی سال‌های اخیر مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده و سود خوبی نصیب خریداران کرده است. با این حال اما طی سال جاری به دلیل اجرای طرح فروش از طریق سامانه یکپارچه خودرو، این بازار برای مدتی از سکه افتاد و شاهد افت قیمت بود. اگرچه در مقاطعی، قیمت برخی مدل‌های خودرو افزایشی شد اما به دلیل وجود ابهام در این بازار به دلیل سیاست‌های نامشخص و ناپایدار دولت، بسیاری از مردم از ورود به این بازار خودداری می‌کنند و منتظر تعیین تکلیف وضعیت بازار خودرو هستند.

بازار داغ طلا و سکه

به نظر می‌رسد در میان تمامی بازارهای موازی، این بازار طلا و سکه است که همچنان روی بورس است و خریداران خود را حفظ کرده است. این بازار هم در حوزه معاملات سکه و هم در حوزه معاملات مصنوعات طلا توانسته متقاضیان زیادی را جذب کند.

کارشناسان این بازار معتقدند سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه نه تنها سود خوبی نصیب خریداران می‌کند بلکه می‌تواند به رشد و توسعه مشاغل مرتبط با طلا و سکه هم کمک کند. در همین حال این بزار از نقدشوندگی بالایی برخوردار است و نمودار بلندمدت آن هم حاکی از بازدهی مثبت سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت است.

سکه و طلا بخریم یا بفروشیم؟

در همین ارتباط، ابراهیم محمدولی، عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران پیش‌بینی کرده است که قیمت طلا و سکه از نیمه آذر ماه صعودی شود. او با اشاره به اینکه فعلا معاملات رونددهنده‌ای در بازار طلا و سکه در جریان نیست به اقتصادآنلاین گفته است: تا نیمه آذرماه این شرایط قیمت‌ها ادامه خواهد داشت و نهایتا هر مثقال طلا ۱۱ میلیون تومان خواهد شد، اما پس از آن تقاضای زیادی وارد بازار و خریدار بیشتر می‌شود و تغییراتی در قیمت‌ها وجود خواهد داشت.

 عبادالله محمدولی عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران، درباره آخرین وضعیت بازار سکه و طلای داخلی به اقتصاد آنلاین گفت: وضعیت بازار به ثبات قیمت رسیده است هر مثقال طلا روی ۱۰ میلیون ۷۶۰ تا ۷۷۰ هزار تومان جا خشک کرده است اتفاق خاصی در بازار نمی افتد گاها ۲۰ هزار تومان کاهش یا افزایش دارد قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۲ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان تا ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان متغیر است. 

وی اضافه کرد: مردم به دنبال این هستند که از سرمایه شان ارزش افزوده کسب کنند، زمانی که بازار نوسان ندارد مشتری وارد آن نمی شود؛ یعنی خریدار در بازار ما وجود ندارد و خلوت است. 

عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران در پیش بینی از روند قیمت ها نیز اظهار داشت: تا نیمه آذر ما این شرایط قیمت ها ادامه خواهد داشت نهایتا هر مثقال طلا ۱۱ میلیون تومان خواهد شد اما پس از آن تقاضای زیادی وارد بازار خواهد شد خریدار بیشتر می شود و تغییراتی در قیمت ها خواهیم داشت.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز با اشاره به اینکه با وجود کاهش قیمت اونس جهانی، نوسان ارزی باعث افزایش قیمت طلا و سکه شده پیش‌بینی کرد در روزهای آینده ثبات نسبی قیمت‌ها با همین روند ادامه داشته باشد.

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران وضعیت بازار را مساعد عنوان کرد و

 و اظهار داشت: در طول این هفته پس از روز شنبه آرامش نسبی به بازار بازگشت، قیمت ها ثبات نسبی داشت اما مجددا روز چهارشنبه و پنجشنبه علی رغم اینکه در بازارهای جهانی قیمت اونس کاهش یافت اما نوسان ارزی باعث شد اندکی قیمت طلا و سکه افزایش یابد.

وی اضافه کرد: در دو روز پایانی هفته هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۵ هزار تومان افزایش قیمت داشت. سکه تمام حدود ۴۰۰ هزار تومان گران شد و قیمت نیم‌سکه و ربع نیز هر کدام ۱۵۰ هزار تومان افزایش داشتند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه نوسان ارزی و اونس جهانی به یکدیگر مرتبط هستند، گفت: عرضه و تقاضا نیز روی قیمت‌ها اثر می‌گذارد اما در روزهای اخیر با وجود اینکه تغییری در تقاضا نبود و بازار التهاب نداشت اما نوسان نرخ ارز باعث شد تغییرات بازار داخلی متفاوت‌تر از قیمت جهانی باشد.

به گفته بذرافشان بازار کنونی طلا و سکه الهتاب ندارد و رفتارهای هیجانی در بازار مشاهده نشده است، وی اضافه کرد: به دلیل جنگ اسرائیل و فلسطین و تاثیرات آن روی قیمت، افزایش تقاضا رخ نداد، این بر خلاف رویه سال‌های قبل بود به همین بازار ملتهب نشد. قیمت‌ها به دلیل نوسان نرخ ارز و اونس جهانی تغییراتی دارد اما شرایط حاد نیست. ثبات قیمت‌ها هم با توجه به شرایط موجود خوب است بنابراین مردم منتظر افزایش یا کاهش قیمت‌ها نباشند و مبادلات خود را انجام دهند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران پیش‌بینی قیمت‌ها را در این شرایط سخت دانست و اظهار داشت: برای پیش‌بینی باید ببینیم از ابتدای هفته بازارهای جهانی و تحولات سیاسی به کدام سمت حرکت می کند و نرخ ارز چه تغییراتی دارد. به طور کلی با توجه به شرایط موجود به نظر می رسد نوسان چشمگیری در بازار نباشد اما برای پیش‌بینی زود است و باید منتظر اتفاقات باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که تقاضای سکه و طلا چقدر کاهش یافته است گفت: تقاضای مصنوعات طلا از ابتدای سال کمتر شده است. نگاه مردم به خرید طلا و سکه به عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری است به همین علت مانند گذشته روی مصنوعات طلا سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و بیشتر تقاضا برای خرید طلای دست دوم، آب شده و سکه است.

بذرافشان در پایان گفت: بارها گفته شده که مردم از خرید طلای دست دوم اجتناب کنند. این طلاها فاقد کد استاندارد هستند و اگر عیار آن دچار اشکال باشد به هیچ عنوان قابل پیگیری نیست مصنوعات طلای بازار اجرت حداقل و حداکثری دارد و مردم می‌توانند برای سرمایه‌گذاری طلای کم‌اجرت خرید کنند که هم از تولید حمایت کرده و هم به عنوان یک زینت استفاده کنند و درازمدت نیز یک سرمایه امن خواهند داشت.

منبع: تجارت نیوز - اقتصاد آنلاین

دیگر رسانه ها

کدخبر: 113275

اخبار سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر