گزارش تخلفات حقوق‌های نجومی و غیرمتعارف در مجلس | تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری از تشکیل کمیته تحقیق و تفحص از فعالیت‌های مالی صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.

گزارش تخلفات حقوق‌های نجومی و غیرمتعارف در مجلس   |  تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

صندوق ذخیره فرهنگیان مورد تحقیق و تفحص قرار می گیرد  قرار است کمیته تحقیق و تفحص از فعالیت‌های مالی صندوق ذخیره فرهنگیان تشکیلشود عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری از تشکیل کمیته تحقیق و تفحص از فعالیت‌های مالی صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.

اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در جلسه روز دوشنبه خود، گزارش هیئت تحقیق و تفحص در خصوص حقوق‌های نجومی و غیرمتعارف را مورد رسیدگی قرار خواهند داد . همچنین قرار است کمیته تحقیق و تفحص از فعالیت‌های مالی صندوق ذخیره فرهنگیان در کمیسیون آموزش مجلس تشکیل شود

ماجرای حقوق نجومی در صندوق ذخیره چیست ؟

به دنبال دستور وزیر آموزش و پرورش، معاون صندوق ذخیره فرهنگیان که اخیراً فیش حقوقی او با ۴۱۲ میلیون تومان اضافه کار منتشر شده بود، برکنار شد.

 با دستور کتبی رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش و رئیس هیئت امناء صندوق ذخیره فرهنگیان، حمید باقرنژاد؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع صندوق ذخیره فرهنگیان به دلیل اضافه کاری غیرمتعارف از سمت خود برکنار شد.

حمید باقرنژاد از آذرماه 1400 عضو هیئت مدیره و معاون مالی و سرمایه انسانی و از بهمن ماه 1401 معاون برنامه‌ریزی و توسعه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان بود.

قابل ذکر است، اخیراً فیش حقوقی باقرنژاد با 412 میلیون اضافه کار به ازای 11 ماه منتشر شد.

همچنین وزیر آموزش و پرورش، دستور برخورد قانونی با مسببین پرداخت این وجوه و پیگیری  بازگشت وجوه دریافتی را صادر کرده است.

فلاحی در ادامه اظهار کرد: کمیسیون تا به حال اساس نامه فنی و حرفه ای را تصویب کرده با اینکه دیرتر هم به کمیسیون آمده است، ولی صندوق ذخیره هنوز برای اصلاح اساس نامه خود اقدامی نکرده است. باید در خصوص صندوق بررسی های ضروری صورت بگیرد و اساسنامه آن اصلاح شود و سهم دولت به این صندوق پرداخت شود. سهم معلم پرداخت شده اما دولت سهمش را نداده است. 

به گفته این عضو کمیسیون آموزش مجلس؛ باید ثمرات صندوق ذخیره فرهنگیان در زندگی افراد شاغل فرهنگی هم دیده شود و صرفا منوط به فرهنگیان بازنشسته نشود. او در این رابطه تصریح کرد: خیلی از فرهنگیان در زمان اشتغال نیاز به کمک صندوق دارند و اینکه سود حاصل از صندوق و بهره مندی از آن را به زمان بازنشستگی منحصر کنیم، کفایت نمی کند.

فلاحی در مورد شفاف‌سازی‌هایی که باید در زمینه تبادلات مالی صندوق ذخیره صورت بگیرد، اینطور بیان کرد: شفاف سازی مبادلات مالی صندوق با اصلاح ساختار داخلی آن امکان پذیر است. بیشترین چیزی که ما دنبال آن هستیم بدهی دولت به صندوق است. همچنین توسعه خدمات دهی صندوق که در زمان اشتغال و بازنشستگی برای فرهنگیان قابل استفاده باشد. فعلا معلمان در زمان اشتغال نمی توانند از صندوق استفاده کنند و فقط در دوران بازنشستگی امکان بهره برداری از آن وجود دارد. این امر درست نیست و کمیسیون دنبال تغییراتی است که باعث گستردگی بهره مندی فرهنگیان از مزایای صندوق شود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس در مورد جلوگیری از مسائل مالی که سالهای قبل در خصوص صندوق  ذخیره فرهنگیان پیش آمد و جلوگیری از شکل گیری تخلفات مالی بیان کرد: قطعا نظارت های مستمر و جدی لازم است و در واقع نیاز است روی صندوق نظارت مشخصی وجود داشته باشد.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: باید شرایط به شکلی پیش برود که صندوق ذخیره هر چند وقت یک بار به کمیسیون آموزش گزارش ارائه کند و در خصوص اقدامات صورت گرفته توضیح بدهد. همچنین وزارت آموزش و پرورش باید حساب و کتاب های مالی صندوق را به دقت بررسی کند. 

 فلاحی با بیان اینکه کمیته تحقیق و تفحص برای نظارت بر وضعیت فعالیت های مالی صندوق ذخیره فرهنگیان تشکیل شده است، عنوان کرد: نباید فعالیت های صندوق را به حال خود رها کنیم. صندوق ذخیره فرهنگیان موقتی نیست و صندوقی ثابت و ماندگار است و نظارت بر چنین صندوقی بسیار اهمیت دارد. با تغییر دولت ها و رفت و آمد افراد گوناگون که در صندوق مسئولیت برعهده می گیرند باید نظارت ها مستمر و دقیق باشد تا اتفاق مالی نادرستی در این موسسه رخ ندهد که منجر به نگرانی اعضا و ذی نفعان شود.

 

منبع: ایلنا

دیگر رسانه ها

کدخبر: 106394

سایر رسانه ها

    ارسال نظر