خبر برجامی ضربان بازار را برهم زد

دلار تهران دوباره هسته ای شد

در حالی امروز الگوی زیگزاگی برای قیمت دلار شکسته شد که بازار ارز تحت تاثیر سخنان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت. قیمت دلار در دو روز گذشته نوسان افزایشی محدودی داشته و به شکست مرز مقاومتی قبلی نزدیک شده است.

دلار تهران دوباره هسته ای شد

قیمت دلار در تهران هسته ای شد . در حالی امروز الگوی زیگزاگی برای قیمت دلار شکسته شد که بازار ارز تحت تاثیر سخنان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت. قیمت دلار در دو روز گذشته نوسان افزایشی محدودی داشته و به شکست مرز مقاومتی قبلی نزدیک شده است.

با توجه به نزدیک شدن به تاریخ‌هایی که اخبار هسته‌ای پررنگ شده و تعداد اخبار این حوزه در بازار زیاد می‌شود، به نظر می‌رسد به مرور گوش بازار نسبت به اخبار سیگنال‌های هسته‌ای تیز شود و دلار این اخبار را جدی‌تر بگیرد.

سیگنال هسته‌ای به بازار دلار

: به‌نظر می‌رسد درحال‌حاضر معامله‌گران بازار ارز و سکه تهران به جلسه شورای حکام و نتایج آن گوشه چشمی دارند و اخبار قطعی از این نشست می‌تواند بر نوسانات ارز و سکه اثر گذار باشد.

از نگاه کاهشی‌ها با توجه به جو خبر توافق و با به انجام رسیدن تبادل زندانیان قیمت دلار هرات کف پایینتری نسبت به قبلی را تجربه خواهد کرد. در مقابل افزایشی‌ها معتقدند با این خبر قبلا بازارساز نوسان گرفته و با به انجام رسیدن آن اجازه کاهش آن‌چنانی به قیمت دلار نمی‌دهد.

قیمت دلار کف جدید می‌زند؟

قیمت دلار هرات در روز سه‌شنبه 49 هزار و 400 تومان شروع به کار کرد و با سیگنال دو خبر مثبت در نیمه اول بازار به حمایت 49 هزار و 200 تومان رسید. این درحالی بود که قیمت دلار فردایی هرات افت بیشتری داشت و تا 49 هزار و 100 تومان کاهش داشت. در ادامه و در نیمه دوم در 49 هزار و 200 تومان حمایت شد و به قیمت صبح رسید. بازار ارز هرات در پشت خط به افزایش خود ادامه داد و در 49 هزار و 530 تومان معامله شد.

اولین خبر کاهشی عدم صدور قطعنامه علیه ایران در روز اول نشست شورای حکام بود و خبر دوم به نقل از آسوشیتدپرس مبنی بر دستور معافیت تحریمی برای انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی مسدود شده ایران از کره جنوبی به قطر، توسط بایدن بود که صادر شد.

با توجه به کاهش قیمت دلار فردایی تا 49 هزار و 100 تومان، گروهی از معامله‌گران می‌گفتند قیمت دلار امروز باید به این عدد برسد. البته این دسته معتقدند در مجموع روند بازار کاهشی است و دفعه قبل که خبر تبادل زندانیان آمد قیمت دلار هرات با کاهش تا 48 هزار و 300 تومان پایین رفت. از نگاه این دسته با توجه به جو خبر توافق و عدم صدور قطعنامه، با به انجام رسیدن تبادل زندانیان قیمت دلار هرات کف پایینتری را تجربه خواهد کرد. در مقابل گروهی از معامله‌گران معتقدند با خبر تبادل زندانیان قبلا بازارساز نوسان گرفته و با به انجام رسیدن آن بازارساز اجازه کاهش آن‌چنانی به قیمت دلار نمی‌دهد. به تصور آن‌ها اگر هم قیمت کف جدیدی ببیند دوباره به نرخ‌های بالا برمی‌گردد.

در زمان معاملات روزانه که روند قیمت دلار کاهشی بود افزایشی‌ها از بازار غیب شدند. اما پس افزایش قیمت در پشت خط که قیمت بالایی داد این سر و کله آن‌ها در بازار پیدا شد. همچنان این دسته معتقدند قیمت دلار باید سقف بزند حتی اگر بخواهد بریزد اول باید بالا برود. عده‌ای از معامله‌گران افزایش قیمت دلار در پشت خط سه‌شنبه را به بیانیه روز دوم نشست شورای حکام ربط می‌دادند. در روز دوم نشست شورای حکام سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک ایران را به نشان ندادن اراده برای اجرای تعهدات شفاف ساز مندرج در بیانیه مشترک ماه مارس ایران و آژانس متهم کردند. تهران می گوید به بیانیه پایبندی کامل داشته است. بیانیه تروئیکا از ایران به دلیل «عدم صدور ویزا برای مقامات آژانس» نیز انتقاد کرده.

در مجموع قیمت دلار طی سه ماه گذشته نوسان خاصی نداشته و بین کانال‌های 48 و 49 هزار تومان پاسکاری شده است و هراز چندی به کانال 50 سرک کشیده و دوباره به کانال پایین برگشته است. از نظر گروهی از معامله‌گران روند قیمت دلار تا 26 مهر تعیین تکلیف می‌شود.

فنی‌های بازار معتقدند قیمت دلار اگر از حمایت 49 هزار و 200 تومان پایین برود و تثبیت دهد روند جدید کاهشی است اما اگر بالای مرز مقاومت 50 هزار و 200 تومان تثبیت دهد به روند صعودی خود ادامه می‌دهد. قیمت دلار امروز هم می‌تواند با اخبار متناقض بین 49 هزار و 200 تومان تا 49 هزار و 600 تومان نوساند دهد تا خبر قطعی قوی بیادی یا تبادل شکل بگیرد.

بازار در انتظار نشست شورای حکام

به‌نظر می‌رسد درحال‌حاضر معامله‌گران بازار ارز و سکه تهران به جلسه شورای حکام و نتایج آن گوشه چشمی دارند و اخبار قطعی از این نشست می‌تواند بر نوسانات ارز و سکه اثر گذار باشد.

این نشست از دقایقی پیش آغاز شده است. «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو در تازه ترین اظهرات خود گفت: «جلسه شورای حکام بدون صدور قطعنامه درباره ایران برگزار می‌شود و تلاش برای تصویب قطعنامه‌های ضدایرانی در شورای حکام هیچ‌گاه معنای عملی نداشته و نخواهد داشت».

در کنار این خبر، گزارش جدید رویترز در مورد آزادسازی ارزهای بلوکه شده و زندانیان دو تابعیتی مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته است.

خبرگزاری رویترز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد قرار است طی هفته آینده با آزاد شدن و خروج پنج شهروند ایرانی آمریکایی از ایران، 6 میلیارد دلار از وجوه مسدود شده ایران به بانک‌های قطر واریز شود. طبق ادعای رویترز، سیامک نمازی ۵۱ ساله، عماد شرقی ۵۹ ساله و مراد طاهباز ۶۷ از جمله این افراد هستند. 

برخی از فعالان سیاسی و اقتصادی در این رابطه می‌گویند انتشار چنین اخباری در کوتاه مدت می‌تواند به‌عنوان سدی در مسیر افزایش قیمت دلار و سکه عمل کند، با این حال تا زمانی که متغیرهای بنیادی کشور حل نشود احتمال صعودی شدن قیمت‌ها در بلند مدت وجود خواهد داشت.

منبع: اکوایران

دیگر رسانه ها

کدخبر: 105657

سایر رسانه ها

    ارسال نظر