خبر مهم صندوق بازنشستگی درباره پرداخت معوقات رتبه بندی معلمان بازنشسته

صندوق بازنشستگی کشوری جزئیات پرداخت سهم خود برای پرداخت معوقات رتبه بندی معلمان بازنشسته را اعلام کرد.

خبر مهم صندوق بازنشستگی درباره پرداخت معوقات رتبه بندی معلمان بازنشسته

این روز‌ها معلمان بازنشسته از تاخیر در اجرای طرح رتبه بندی گلایه دارند. رتبه بندی معلمان بازنشسته‌ در آموزش و پرورش اعمال شده است. مساله پرداخت کسور از طریق سازمان برنامه و بودجه به صندوق بازنشستگی برای صدور احکام بازنشستگی برای معلمان بازنشسته است. صندوق بازنشستگی کشوری جزئیات پرداخت سهم خود برای پرداخت معوقات رتبه بندی معلمان بازنشسته را اعلام کرد. سهم صندوق بازنشستگى کشورى برای معوقات دو سال بازنشستگان در طرح رتبه بندی معلمان پرداخت شده است.

خبر مهم صندوق بازنشستگی درباره پرداخت معوقات رتبه بندی معلمان بازنشسته

کسور معوقه طرح رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ یکی از موارد طلب صندوق بازنشستگی از وزارت آموزش و پرورش است.

وقتی طرح رتبه‌بندی معلمان اجرا شد کسور متعلقه در سنوات ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به حساب صندوق پرداخت شده است اما این کسور بابت سال ۱۴۰۰ تا این لحظه واریز نشده است.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری در خراسان رضوی گفت: در گذشته به ازای هر ۳ شاغل یک بازنشسته داشتیم اما امروزه این نسبت به عدد ۵/. رسیده است؛ یعنی به ازای هر شاغل دو بازنشسته داریم.

وی ادامه داد: چالشی که اکنون با آن مواجه هستیم با توجه به افزایش تصاعدی جمعیت سالمندی و بازنشستگان، ناترازی بین تامین منابع و مصارف صندوق است. در حالت مطلوب به ازای هر ۷ شاغل باید یک بازنشسته وجود داشته باشد که از محل کسورات این شاغلین، حقوق بازنشسته‌ها پرداخت شود. در گذشته به ازای هر ۳ شاغل یک بازنشسته داشتیم اما امروزه این نسبت به عدد ۵/. رسیده است. در واقع عدد پوشش حمایتی در حالت مطلوب می‌بایست ۷، در حالت پایدار ۳ و در حال حاضر ۵/. است یعنی صندوق به ازای هر شاغل دو بازنشسته دارد.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری در خراسان رضوی خاطر نشان کرد: کسور دریافتی ما از هر شاغل ۲۲.۵ درصد حقوق و مزایای مشمول کسور کارمند است و در حال حاضر به طور میانگین حقوق پرداختی به هر بازنشسته حدود ۱۱ میلیون تومان است.

عدم تناسب در ورودی و خروجی صندوق بازنشستگی کشوری

حسینی با بیان اینکه صندوق بازنشستگی کشوری در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر حقوق بگیر اعم از بازنشسته و وظیفه بگیر دارد، اضافه کرد: که از این تعداد، بیش از ۱۲۸ هزار و ۶۰۰ نفر در استان خراسان رضوی هستند. با توجه به چالش موصوف و کسری نقدینگی جهت پرداخت به موقع حقوق این افراد، صندوق وابسته به بودجه دولت است. در حال حاضر تعداد مشترکین کسور پرداز صندوق (تعداد شاغلین مشترک صندوق) حدود۷۰ هزار و ۶۳۶ نفر است که قسمتی از مشکل ناترازی تعداد شاغلین به تعداد بازنشستگان به فرایند جذب و استخدام باز می‌گردد. این مشکل باعث شده است ورودی و خروجی‌ها در صندوق بازنشستگی کشوری متناسب نباشند.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری در خراسان رضوی با اشاره به مطالبات صندوق بازنشستگی کشوری از دولت و دستگاه‌های اجرایی تصریح کرد: کسور معوقه طرح رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ یکی از موارد طلب صندوق بازنشستگی از وزارت آموزش و پرورش است. وقتی طرح رتبه‌بندی معلمان اجرا شد کسور متعلقه در سنوات ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به حساب صندوق پرداخت شده است اما این کسور بابت سال ۱۴۰۰ تا این لحظه واریز نشده است. بدیهی است به محض واریز کسور مذکور به حساب صندوق حقوق بازنشستگان سال ۱۴۰۱ با طرح رتبه بندی نیز اصلاح خواهد شد.

 مهم‌ترین مطالبات بازنشستگان مربوط به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان است

حسینی با تاکید بر پرداخت مطالبات بازنشستگان، تشریح کرد: مهم‌ترین مطالبات بازنشستگان مربوط به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان است که در مهر سال ۱۳۹۹ اجرایی شد و از ۱۴۰۰.۱.۱ بر طبق این طرح پرداخت‌ها صورت گرفت. تامین اعتبار و پرداخت مطالبات معوقه بازنشستگان بابت شش ماهه ۹۹.۷.۱ لغایت ۱۴۰۰.۱.۱ به جد در دستور کار مسئولین صندوق قرار دارد. همچنین بودجه معوقات ناشی از متناسب سازی حقوق بازنشستگان می‌بایست توسط سازمان برنامه و بودجه تامین و در اختیار صندوق قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیمه تکمیلی بازنشستگان را صندوق بازنشستگی کشوری با سرانه ماهانه به ازای هر نفر مبلغ ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان بر عهده گرفته است. بیمه تکمیلی بازنشستگان با بیمه آتیه‌سازان حافظ قرارداد دارد. اگر بازنشستگان به مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه آتیه‌سازان مراجعه کنند تا سقف قرارداد و طبق تعرفه های موجود، لازم نیست هیچ وجهی را پرداخت کنند.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری در خراسان رضوی با یادآوری اینکه بیمه تکمیلی بازنشستگان به صورت اختیاری است و استفاده از خدمات آن را فرد بازنشسته تعیین می‌کند، افزود: از آغاز شهریور ماه ارائه خدمات جدید جبران هزینه خسارت درمان بازنشستگان و وظیفه بگیران تحت پوشش این صندوق در قالب طرح اختیاری با سرانه هر نفر ۲۰۵ هزار تومان، آغاز شده است. این طرح کاملا اختیاری بوده و برای اولین بار در کنار طرح اصلی قرارداد جبران هزینه خسارت درمان، درحال اجرا است. ثبت نام اینترنتی طرح مذکور برای بازنشستگان از ابتدای مرداد ماه آغاز و به مدت یک ماه ادامه داشت.

حسینی با بیان اینکه با توجه به افزایش سرانه در بیمه تکمیلی اختیاری، برخی خدمات رایج و مورد نیاز بازنشستگان به تعهدات قرارداد افزوده شده است، اظهار کرد: به طور مثال خدمات دندانپزشکی و داروی بیماران غیرخاص نیز در طرح جدید اختیاری پیش‌بینی شده است. همچنین افزایش چهاربرابری سقف تعهد ویزیت از گروه خدمات اصلی مورد نیاز جامعه بازنشستگان و افزایش سقف تعهدات عینک، عصا، واکر، ویلچر و سمعک، از دیگر ویژگی های این طرح است.

منبع: راهبرد معاصر

دیگر رسانه ها

کدخبر: 104735

سایر رسانه ها

  • علی.نژادمحمد

   صندوق هر وقت تبعیض را گذاشت کنار آنوقت همه چیز درست خواهد شد،از معوقات ۲۰ ماهه بازنشستگان بهداشت ودرمان چرا چیزی به زبان نمی آورید مگه آنها بازنشسته نیستند

  • حسن

   عدم برنامه ریزی خوب و مدیریت ناکارآمد خروجی اش همین میشه!!

  • ابوطالب بذرافشان

   اوضاع بازنشستگان اول مهر 1400 چیشد پس, تعلق میگیره یانه, توی حقوق تأثیرداره یانه
   ازاین بلاتکلیفی خلاص مون کنید

  • بازنشسته1401

   قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را... بازنشستگان بین وزارت و صندوق بلاتکلیف مانده اند..

  • رضا

   آقای وزیر آقای مسئول آقای مدیر عامل صندوق بازنشستگی آقای نماینده مجلس آقای برنامه و بودجه
   این هزاران نفری که در انتظار صدور احکام اند انسانند سئو خرده سال خدمت کرده اند. چرا واقعا یکساله پیگیری نمی کنید. چرا ما رها شده ایم.
   ما خسته شده ایم از این همه بی توجهی.
   چرا دو ساله و برای عده ای دیگر یکساله که در انتظار تصمیم گیری هستند
   شما رسانه عزیز بس کنید این قدر با اعصاب و روان خسته ما بازنشسته‌ها بازی نکنید.

  • رضا

   آقای مثلا محترم اینو از بس گفتین همه عالم می دونن که کسور 1400 پرداخت نشده اما یکی نیست از این بی شرف صندوق بازنشستگی بپرسه 1401 که پرداخت شده اونا چرا بايد حقشون بخاطر 1400 بسوزه. احکام اونارو مرو نگیرید اونارو پرداخت کنید هر زمان که 1400 پرداخت شد احکام شان را اصلاح کنید

  • بازنشسته

   خوبه اقای ترکی درفکر معوقات بهداشت ودرمان هم باشه قول قبل شهریور رو داد ولی عملی نکرد.البته تو این کشور اینکارا عادیه .هیچی سرجاش نیست ومشکلات مردم ازدرک مسئولین خارجه

  ارسال نظر